Jeszcze bardziej limitowany Aston Martin V12 Vantage Roadster 2023

Aston Martin oficjalnie przedstawił nowy model V12 Vantage Roadster, który stanowi wyjątkową i ultraekskluzywną edycję ograniczoną. Ten model łączy w sobie osiągi najpotężniejszego Astona Martina Vantage, jaki kiedykolwiek powstał, z możliwością jazdy bez dachu.

Nowy V12 Vantage Roadster będzie produkowany w bardzo ograniczonym nakładzie, dokładnie 249 egzemplarzy na całym świecie. Warto podkreślić, że wszystkie dostępne egzemplarze zostały wyprzedane jeszcze przed oficjalną premierą tego modelu. Ten pojazd charakteryzuje się szerokokadłubową konstrukcją, szerokim rozstawem kół i potężnym silnikiem V12. Porównując go z modelem Coupe, który jest dostępny tylko w liczbie 333 egzemplarzy, widzimy, że to prawdziwa rzadkość.

Nowy model jest napędzany 5,2-litrowym silnikiem V12 z podwójnym turbodoładowaniem, który generuje beeindruckende 700 KM mocy przy 6500 obr./min oraz moment obrotowy wynoszący 753 Nm dostępny już przy 5500 obr./min. Dzięki temu samochód przyspiesza od 0 do 60 mil na godzinę w zaledwie 3,5 sekundy, osiągając maksymalną prędkość 200 mil na godzinę.

V12 Vantage Roadster wyposażono w 8-biegową automatyczną skrzynię biegów ZF oraz mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (LSD) umieszczony z tyłu pojazdu. Skrzynia biegów została zoptymalizowana, aby poprawić wydajność, zwiększyć interakcję z kierowcą i zminimalizować czas zmiany biegów.

Co więcej, V12 Vantage Roadster standardowo wyposażono w hamulce węglowo-ceramiczne (CCB). Te hamulce charakteryzują się wymiarami 410 mm x 38 mm z 6-tłoczkowymi zaciskami z przodu i 360 mm x 32 mm z 4-tłoczkowymi zaciskami z tyłu. Są one również o 23 kg lżejsze od standardowych hamulców stalowych.

W celu redukcji masy całości, wiele elementów zewnętrznych, takich jak przedni zderzak, składana maska, przednie błotniki i progi boczne, zostało wykonanych z włókna węglowego. Również tylny zderzak, pokrywa pokładu i układ wydechowy są wykonane z materiałów kompozytowych, co pozwoliło na dalsze obniżenie masy pojazdu.

Aston Martin V12 Vantage Roadster jest wyposażony w zestaw 21-calowych aluminiowych felg, dostępnych w wersji satynowej czerni lub satynowej czerni diamentowanej. Koła te standardowo wyposażone są w opony Michelin Pilot 4S o wymiarach 275/35 R21 z przodu i 315/30R21 z tyłu, co zapewnia doskonałą przyczepność.

Wnętrze pojazdu standardowo wyposażono w fotele Sports Plus, które są obszyte pełną skórą półanilinową z pikowaniem w kształcie skrzydeł oraz perforacją. Dostępne jest również wyposażenie w fotele z włókna węglowego z odsłoniętą skorupą z włókna węglowego o diagonalnym splocie i funkcją ręcznej regulacji w 6 kierunkach, co zadowoli klientów poszukujących jeszcze lepszych osiągów.

Produkcja V12 Vantage Roadster rozpocznie się w trzecim kwartale 2022 roku, a pierwsze dostawy są planowane na czwarty kwartał 2022 roku.