Tanie OC – wszędzie widzisz te reklamy? Kiedy jednak przychodzi do wyliczeń twoje ubezpieczenie jest drogie? Czego nie wiesz o metodach wyliczania składki obowiązkowego OC? Sprawdź!

Zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilkanaście różnych parametrów ustalając wysokość opłat za obowiązkową polisę OC. Jednymi z podstawowych czynników jest wiek właściciela pojazdu oraz jego historia ubezpieczeń komunikacyjnych, rodzaj i model pojazdu, a także miejsce zamieszkania.

Mimo, że zakres polisy OC w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych jest taki sam, stawki w firmach wystawiających polisy mogą się znacznie różnić. Każda z firm kieruje się własnym algorytmem pozwalającym ocenić ryzyko, jakie niesie za sobą ubezpieczenie konkretnej osoby i jej pojazdu.

Co ma wpływ na wysokość OC! Musisz to wiedzieć!

Młodzi kierowcy statystycznie uważani są za częściej powodujących kolizje oraz wypadki. Z tego powodu ich ubezpieczenie należy do jednych z najdroższych na polskim rynku. Ponieważ są oni dopiero na początku długiej drogi rozwijania umiejętności kierowcy, ubezpieczalnie traktują ich jako mniej bezpiecznych, a co za tym idzie kosztowniejszych. Z tego powodu stawki składek dla nich są najwyższe.

Jednym ze sposobów na obniżenie składki OC jest ubezpieczenie motoroweru lub skutera przed zakupem pierwszego samochodu. W perspektywie długofalowej da to ubezpieczycielom możliwość zweryfikowania naszych umiejętności poruszania się po drogach publicznych i stworzy historię ubezpieczenia OC. Oznacza to, że o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej musimy myśleć już za młodu, a unikniemy zwyżek w składkach związanych wyłącznie z wiekiem właściciela pojazdu.

Aby składka młodego kierowcy nie była tak wysoka, warto rozważyć dopisanie lub wskazanie jako głównego kierowcy na przykład jednego rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że nasze przewinienia na drodze mogą podnieść wysokość składki ubezpieczeniowej również im. Jest to wygodny sposób, jeśli na przykład rodzice kierowcy nie poruszają się już samochodem, ale przez wiele lat wypracowali sobie zniżki za bezszkodową jazdę. Ponieważ sami nie ubezpieczają już pojazdu ewentualne zwyżki nie uderzą w ich domowy budżet, a skorzysta na tym młody kierowca.

Pamiętajmy, że nie bez znaczenia pozostaje miejsce zamieszkania. W dużych miastach i aglomeracjach pobierane są wyższe opłaty za polisę. Towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się statystykami w większych miastach z wysokim nasileniem ruchu, częstymi kolizjami ryzyko wypadku jest dużo wyższe. Warto zastanowić się nad ubezpieczeniem pojazdu w miejscu zameldowania, szczególnie jeśli jest to niewielkie miasteczko lub wieś.

Marka pojazdu oraz pojemność silnika także wpływają na wysokość składki. Jeśli jeszcze wybierasz markę i model pojazdu to sprawdź, dla których aut i modeli ubezpieczenia są najdroższe. Choć może to być auto marzeń, jego polisa może porządnie naruszyć stan portfela. Bardzo często o tym koszcie nowi nabywcy zupełnie zapominają, a potem zmuszeni są do zakupu polis w systemie ratalnym, czyli droższym od wpłaty jednorazowej.

Ubezpieczyciele przygotowują również tabele aut o statystycznie najniższej składce OC. Od lat w czołówce tych wyników pojawiają się Dacia, Suzuki, Skoda a także Kia. Auta z mniejszą pojemnością silnika, a co za tym idzie tak zwaną mniejszą zrywnością uznawane są za bezpieczniejsze, czyli też tańsze dla ubezpieczyciela. Przyjrzyj się uważnie modelom i markom w tych tabelach, a może znajdziesz tam samochód dla siebie. Im bardziej typowy wybierzesz pojazd tym jego polisa będzie tańsza. Wynika to z prostego rachunku zakładów ubezpieczeniowych, wiedzą one, że części do takich pojazdów dostępne są od ręki, w prawie każdym zakładzie naprawczym, a co za tym idzie: nie są drogie i nie trzeba sprowadzać ich na zamówienie.

Najważniejsza jest wiedza

Warto być na bieżąco z ofertami poszczególnych zakładów ubezpieczeniowych. Oczywiście nie sposób zweryfikować osobiście w każdej firm całego pakietu potencjalnych polis. Zajmuje to cenny czas i jest trudne w praktyce do zrealizowania. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi porównywarka OC Mubi , która po wpisaniu najważniejszych danych dotyczących kierowcy i pojazdu pokazuje szeroki wachlarz ofert, którymi kuszą ubezpieczalnie. W wypadku zakupu samego OC wybór jest o tyle prostszy, że możemy kierować się ceną zakupu. Jak już wspominaliśmy zakres ochrony przewidziany jest przepisami prawa i dla wszystkich jest taki sam.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby skorzystać z porównywarki OC?

Porównywarka OC Mubi wymaga od swoich potencjalnych klientów tylko podstawowych informacji. Wystarczy, że przygotujesz:

  • dowód rejestracyjny – konieczny do podania daty pierwszej rejestracji, modelu pojazdu i wszelkich danych wymienionych w dokumencie
  • aktualną polisę pojazdu – niezbędne dla ustalenia zniżek
  • prawo jazdy – niezbędne do podania roku wydania dokumentu
  • dowód osobisty – jeśli zdecydujesz się na zakup polisy
  • dane ewentualnego współwłaściciela –  konieczne jest podanie nie tylko imienia oraz nazwiska właściciela, lecz również adresu, a także roku w którym wydano prawo jazdy. Ważna jest również informacja od ilu lat wykupuje on ubezpieczenie OC.

Wyposażony w te dokumenty z łatwością uzupełnisz formularz. Końcowo otrzymasz zestawienie w formie tabeli wszystkich dostępnych dla ciebie ubezpieczeń OC. Na tym etapie niczego nie musisz kupować, możesz zobaczyć zakres cen oraz z uwagą przestudiować warunki przedstawione przy każdej z prezentowanych polis. Porównywarka Mubi daje możliwość rozłożenia płatności za ubezpieczenie na 2 lub 4 raty, a w przypadku zakupu pakietu ubezpieczeń nawet na 12 rat bez dodatkowych zwyżek za płatność w transzach. Warto wiedzieć, że tanio kupisz OC od 311 zł nawet w 3 minuty na Mubi!

Jak zapłacisz składkę OC?

Tu również porównywarki wychodzą naprzeciw swoim klientom, proponując szeroki wachlarz możliwości płatniczych. Od przelewów bankowych, opłaty na poczcie, płatności online, płatności kartą kredytową po płatności za pomocą punktów Payback. Niektóre firmy promują płatność internetową poprzez przyznanie dodatkowych zniżek w składce OC przy jednorazowej płatności.