Usunięcie nieprzyjemnego zapachu oleju z wnętrza samochodu może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli doszło do rozlania oleju silnikowego, przekładniowego lub hydraulicznego. Tego typu zapachy są intensywne, długo utrzymują się w tkaninach i plastiku, a ich źródło często wnika głęboko w wykładzinę, podsufitkę lub elementy tapicerki. Kluczem do skutecznego pozbycia się problemu jest dokładne zlokalizowanie źródła zapachu, jego fizyczne usunięcie, a dopiero potem neutralizacja i odświeżenie powietrza w kabinie.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest znalezienie miejsca wycieku lub rozlania oleju. W wielu przypadkach olej trafia do wnętrza auta przypadkowo – np. poprzez źle zabezpieczony pojemnik przewożony w bagażniku, rozlany przez mechanika w czasie serwisu, a nawet przez nieszczelność układu wspomagania kierownicy lub wyciek z podzespołów pod deską rozdzielczą. Trzeba sprawdzić dokładnie dywaniki, wykładzinę, podsufitkę (jeśli zapach wydobywa się z góry), a także schowki, tunel środkowy i okolice bagażnika. Olej może przesiąkać przez materiał, gromadzić się pod wykładziną i długo pozostawać niewidoczny, ale wyczuwalny.
Gdy już zlokalizujesz źródło, konieczne jest jego usunięcie mechaniczne. Jeśli to możliwe, należy zdjąć elementy tapicerki lub wykładzinę i dokładnie je wyprać lub wymienić. W przypadku powierzchni plastikowych lub metalowych najlepiej sprawdzają się środki odtłuszczające – np. płyn do czyszczenia hamulców (brake cleaner), benzyna ekstrakcyjna lub specjalne odtłuszczacze detailingowe. Należy jednak uważać, by nie zniszczyć delikatnych powierzchni – przed użyciem przetestuj środek w mało widocznym miejscu.
W przypadku materiałów chłonnych – takich jak dywaniki, fotele, wykładzina bagażnika – samo przetarcie powierzchni nie wystarczy. Konieczne jest głębokie czyszczenie ekstrakcyjne lub parowe. Można to wykonać samodzielnie, używając domowego odkurzacza piorącego lub oddać auto do profesjonalnego studia autodetailingowego. W trakcie prania warto dodać do wody środki neutralizujące zapachy, np. z aktywnym tlenem lub enzymami, które rozkładają związki organiczne zawarte w olejach.
Jeśli po dokładnym czyszczeniu zapach nadal się utrzymuje – co może się zdarzyć, gdy olej dostał się pod deskę rozdzielczą, w gąbkę fotela lub pod wykładzinę podłogi – warto sięgnąć po ozonowanie wnętrza. Ozon (O₃) skutecznie neutralizuje cząsteczki zapachowe, penetruje zakamarki i usuwa zapachy organiczne. Zabieg najlepiej przeprowadzić przy zamkniętym aucie i włączonej wentylacji wewnętrznej, a po jego zakończeniu dokładnie wywietrzyć wnętrze.
Alternatywą dla ozonowania jest użycie mgiełki ultradźwiękowej z neutralizatorem zapachu – to metoda bardziej delikatna, ale skuteczna w usuwaniu nieprzyjemnych aromatów z tapicerki i nawiewów. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie środki zapachowe i neutralizujące zadziałają tylko wtedy, gdy źródło zapachu zostanie wcześniej usunięte. Maskowanie zapachu oleju bez usunięcia jego źródła to działanie krótkoterminowe i nieskuteczne.
Podsumowując – usunięcie zapachu oleju z wnętrza auta wymaga odnalezienia miejsca zanieczyszczenia, dokładnego czyszczenia lub prania, zastosowania środków odtłuszczających, a następnie neutralizacji zapachu za pomocą ozonowania lub mgiełki. W trudnych przypadkach – szczególnie po rozlaniu dużej ilości oleju – konieczna może być wymiana niektórych elementów tapicerki lub wyłożenie bagażnika nową matą. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse, że uda się pozbyć zapachu bez trwałych konsekwencji dla wnętrza auta.