Alpina BMW 2002 tii with “Manhart Performance” tuning!

Gdy połączysz doskonałość inżynierii samochodowej z zaawansowaną wiedzą tunera, efektem jest klasyczne BMW 2002 tii od firmy Alpina, które przeszło gruntowną renowację i ulepszenia za sprawą zespołu MANHART Classic Cars. Po udanych modyfikacjach takich pojazdów jak Lancia Delta Integrale czy kultowy E30 M3 (które dostępne są na końcu artykułu), teraz na celowniku znalazł się BMW 02, pionier Serii 3, który dzięki współpracy z firmą Alpina odnosił znaczące sukcesy w motorsporcie.

Pod maską tego sportowego pojazdu znajdziemy dwulitrowy, czterocylindrowy silnik rzędowy M10 w specjalnym wydaniu od Alpiny, wyposażony w indywidualny układ przepustnicy oraz głowicę od Alpiny. Silnik ten został wzbogacony o filtr powietrza K&N, co znacząco podnosi jego osiągi. W porównaniu do standardowego 130-konikowego modelu 2002 tii, samochód od MANHART osiąga potężne 200 koni mechanicznych oraz 215 Nm momentu obrotowego. To rezultat kompleksowych modyfikacji silnika, które są w pełni wystarczające dla tego „staruszka” z lat 60., który waży niewiele ponad tonę. Charakterystyczny dźwięk wydechu został również zastąpiony nowym wzmocnionym sportowym układem wydechowym MANHART.

Ale co z całą tą mocą, jeśli nie możesz jej kontrolować? Przed modernizacją, model 2002 tii był wyposażony w układ hamulcowy z serii 323i E21. Aby poprawić dynamikę jazdy, tunerzy nie pozostawili tego bez zmian. Zastosowali zawieszenie gwintowane Raab od firmy KW, które zapewnia współczesne i sportowe wrażenia z jazdy, a także kolumnę Wiechers, która zwiększa stabilność nadwozia. Jeśli chodzi o obręcze kół, to oryginalne wieloramienne felgi Alpina o wymiarach 8×16 cali są wyposażone w opony o rozmiarach 215/40R16 z przodu i 225/40R16 z tyłu. Koła zostały idealnie dopasowane dzięki 25-milimetrowym dystansom, które pasują do poszerzonych nadkoli, tzw. „wieprzowych policzków”.

Wizualnie klasyczny model przyciąga uwagę dzięki ozdobnym paskom Alpina i charakterystycznym napisom w jasnej zieleni i srebrze, które zdobią lakier. Te akcenty kontynuują się we wnętrzu, gdzie zmodyfikowane przez MANHART sportowe fotele Scheel świecą jasnozielonymi i niebieskimi paskami. Pałąk zabezpieczający Clubsport dopełnia spójny wygląd tyłu tego klasycznego samochodu. Podsumowując: ten stary wyjadacz udowadnia, że wciąż ma wiele do zaoferowania w dziedzinie nowoczesnego tuningu. To prawdziwa perełka od MANHART Classic Cars, a także od samej firmy Alpina!