Ceny paliw we wrześniu mogą obniżyć się poniżej poziomu 6 zł za litr.

W drugiej połowie września, na niektórych stacjach paliw, ceny benzyny 95 i diesla mogą spaść poniżej poziomu 6 zł za litr, oceniło Biuro Maklerskie Reflex. Spadki cen paliw są rezultatem obniżek na rynku hurtowym.

Według BM Reflex, w ciągu ostatniego tygodnia średnia cena litra benzyny 95 spadła o 27 groszy, a oleju napędowego o 19 groszy. Natomiast autogaz, choć podrożał, to tylko o 2 grosze na litrze w porównaniu z poprzednimi tygodniami.

Chociaż jeszcze brakuje do osiągnięcia średniego poziomu 6 zł za litr, to nie wykluczone, że w drugiej połowie września będziemy mieli okazję tankować benzynę Pb95 i diesla po 5,99 zł za litr, przynajmniej na niektórych stacjach – zaznaczyło Biuro.

Reflex podkreślił, że spadki cen paliw na stacjach są wynikiem obniżek cen na rynku hurtowym. Od początku września ceny hurtowe benzyny 95 spadły o blisko 10 proc., a oleju napędowego o blisko 6 proc.

Warto zauważyć, że ceny listopadowej serii kontraktów na ropę Brent osiągnęły nowe tegoroczne maksima w rejonie 94 dol. za baryłkę. Ropa naftowa Brent jest obecnie najdroższą od połowy listopada 2022 roku.