Tak, samodzielne sprawdzenie szczelności instalacji LPG jest możliwe w pewnym zakresie, ale wymaga ostrożności, odpowiedniego podejścia i świadomości ograniczeń domowych metod. Choć nie zastąpi to profesjonalnego testu przeprowadzonego w serwisie gazowym z użyciem elektronicznego detektora, wstępną kontrolę możesz przeprowadzić sam – zwłaszcza gdy wyczuwasz zapach gazu lub masz podejrzenia co do nieszczelności. Oto jak możesz to zrobić bezpiecznie.
Najpopularniejszą i najprostszą metodą jest użycie roztworu mydlanego. Wystarczy przygotować mieszankę wody z płynem do mycia naczyń (lub specjalny płyn do wykrywania nieszczelności, który można kupić w sklepie motoryzacyjnym) i spryskać nią wszystkie złącza, króćce, opaski i miejsca połączeń w widocznych częściach instalacji – zwłaszcza przy reduktorze, elektrozaworach i filtrach. Jeśli gaz się ulatnia, pojawią się charakterystyczne pęcherzyki piany, które będą rosnąć i pękać. To znak, że w danym miejscu występuje wyciek.
Możesz też uważnie obserwować i wąchać okolice instalacji – szczególnie po dłuższym postoju lub przy uruchamianiu silnika. LPG ma charakterystyczny, gryzący zapach (dzięki dodatkowemu składnikowi – merkaptanowi), który łatwo wyczuć, zwłaszcza w garażu, pod maską lub przy tylnym zaworze tankowania. Jeśli zapach utrzymuje się stale, mimo wentylacji, to sygnał, że gaz gdzieś się wydostaje.
Warto również zajrzeć do wnęki zbiornika (jeśli masz dostęp) i sprawdzić okolice wielozaworu, zaworu tankowania i przewodów sztywnych. Czasem nieszczelność pojawia się właśnie tam – szczególnie po tankowaniu, uderzeniu w zawór lub zużyciu uszczelnień.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie nieszczelności da się wykryć domowymi sposobami. Część wycieków może być mikroskopijna, niewyczuwalna zapachem i niemożliwa do zauważenia mydłem – a jednocześnie wystarczająca, by zagrażać bezpieczeństwu. W takich przypadkach potrzebny jest profesjonalny detektor gazu, który mierzy stężenie propanu-butanu w powietrzu z dokładnością do kilku części na milion (ppm). Takie urządzenia są dostępne tylko w serwisach lub u specjalistów.
Nigdy nie sprawdzaj szczelności zapałką, zapalniczką ani żadnym źródłem ognia – to skrajnie niebezpieczne i może doprowadzić do wybuchu. Unikaj też prób „dociskania” opasek czy ingerowania w przewody bez wiedzy – możesz pogorszyć sytuację lub uszkodzić instalację.
Podsumowując – tak, można wstępnie sprawdzić szczelność instalacji LPG samodzielnie, używając wody z mydłem i zmysłu węchu. To pozwoli wykryć ewidentne nieszczelności. Ale pełną i wiarygodną diagnostykę powinien przeprowadzić warsztat z legalizowanym detektorem, szczególnie jeśli pojawił się zapach gazu, kontrolka błędu, problemy z przełączaniem paliwa lub niezaliczenie badania technicznego. Bezpieczeństwo w instalacji gazowej to absolutny priorytet – nie warto ryzykować jazdy z podejrzeniem wycieku.