Czy warto regenerować sprzęgło?

Kiedy przychodzi czas na wymianę sprzęgła, większość kierowców chciałaby uniknąć większych wydatków, dlatego szukają tańszych rozwiązań na naprawę. Jednak czy warto ryzykować i regenerować sprzęgło lub używać tanich zamienników części?

Regeneracja sprzęgła czy wymiana?

Kłopoty z przyspieszeniem, ruszeniem, szumy w okolicy skrzyni biegów – to typowe oznaki, że z naszym sprzęgłem dzieją się złe rzeczy. Zużycie sprzęgła zdarza się w przypadku każdego samochodu i jest to normalna usterka związana z eksploatacją samochodu. Awaria taka wiąże się jednak z dużymi wydatkami i nie każdego stać na tak nagłe wydanie kilkuset złotych. Nie powinno więc dziwić, że większość kierowców szuka alternatywnych sposobów na naprawę uszkodzonego podzespołu. Co więc wybrać?

Wielu kierowców, pragnąc uniknąć dużych kosztów związanych z całkowitą wymianą sprzęgła, która nie jest właściwie operacją skomplikowana, ale kosztowną, lub z zakupem oryginalnych części w serwisach ASO, decyduje się więc na ryzykowne rozwiązania. Mowa tu o zakupie zamienników z najtańszej półki cenowej, które charakteryzują się niestety także niską jakością i trwałością. Nie mniej popularna jest także regeneracja sprzęgła, czyli rozebranie i oczyszczenie części tarczy oraz wymiana zniszczonych okładzin ciernych, a w ostateczności także wymiana sprężyn tłumików drgań.

Jak zauważają jednak eksperci ze strony sprzeglo.com.pl, najistotniejszym czynnikiem decydującym o trwałości sprzęgła jest styl jego użytkowania oraz eksploatacji samochodu. Jeśli auto ma do czynienia przede wszystkim z szarpaną jazdą miejska, a kierowca ponadto ma dosyć agresywny styl jazdy sprzęgło może wytrzymać zaledwie 60-70 tys. km. Wobec tego, wybierając ryzykowną regenerację lub tańsze zamienniki, narażamy się na bardzo szybkie zużycie sprzęgła, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do kolejnych niespodziewanych wydatków związanych z ponownym zepsuciem się tarczy sprzęgła. Kolejne wydatki rodzą więc jeszcze następne i zamiast jednej, większej kwoty, wydajemy po kilka mniejszych, co ostatecznie i tak daje większą kwotę.

Co więc wybrać? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest unikanie regeneracji sprzęgła, która bardzo często wykonywana jest szybko, niedokładnie i przez niedoświadczonych pracowników lub w mało renomowanych zakładach mechanicznych. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie zakup markowych zamienników, które zapewnią nam pewność jazdy. Warto bowiem pamiętać, że jazda ze zregenerowanym sprzęgłem może być wyjątkowo stresująca, gdyż istnieje ryzyko, że w najmniej spodziewanym momencie – w podróży, drodze do pracy, sprzęgło znów odmówi posłuszeństwa, co nie tylko może pokrzyżować nam plany, ale i zmusić do kolejnych wydatków.

Regeneracja sprzęgła jest rozwiązaniem doraźnym, jednak na pewno nie powinna zastępować porządnej naprawy. Jeśli chcesz czuć się za swoim kółkiem pewnie i nie używać go ze strachem, że w dalekiej trasie może się zepsuć, najlepiej, jeśli wybierzesz markowe zamienniki, które zapewnią ci pewność i komfort jazdy.

Sprawdź markowe sprzęgła na sprzeglo.com.pl