Preparaty uszlachetniające paliwa można nabyć na każdej stacji benzynowej. Pomimo dużej dostępności, ich użycie nie jest tak powszechne, a wielu kierowców zapomina o tym, że o bak pojazdu również należy się zatroszczyć. W jakich sytuacjach warto skorzystać z dodatków do paliw?
Zadbaj o ochronę zbiornika paliwa
Dbając o sprawność i prawidłowe funkcjonowanie naszego pojazdu, bardzo często zapominamy o zbiorniku paliwa. Nieprawidłowo użytkowany bak jest narażony na uszkodzenia i korozję, co może wiązać się w przyszłości z koniecznością wymiany. Warto więc odpowiednio wcześnie zastosować dodatek do paliwa, taki jak np. TEC 2000, który w wielu przypadkach może uchronić zbiornik przed uszkodzeniem.
Zabezpieczenie przed mrozem
Dodatek do paliwa może okazać się przydatny w okresie jesienno-zimowym. Zwłaszcza właściciele diesla mogą mieć problem z uruchomieniem samochodu podczas ujemnych temperatur. Zastosowany uszlachetniacz poprawi jakość spalania oleju i ułatwi jego zapłon. W niskich temperaturach z oleju napędowego wytrąca się parafina, która może zatkać układ paliwowy, a tym samym uniemożliwić rozruch. Regularne stosowanie odpowiednich preparatów pomoże uniknąć zagrożenia i uchroni układ paliwowy przed uszkodzeniem.
Masz auto z instalacją gazową? Zatroszcz się także o bak
Uszkodzenie baku to nie tylko problem samochodów z silnikiem benzynowym, ale przede wszystkim tych napędzanych za pomocą LPG. Bardzo często przyczyną kłopotów w pojazdach z instalacją gazową jest nieprawidłowe wykorzystywanie zbiornika z benzyną. Kierowcy tankują do niego niewielkie ilości paliwa tylko po to, by umożliwić rozruch samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że utrzymywanie pustego baku przez dłuższy czas może wywołać problemy. Gdy poziom benzyny w zbiorniku jest niewielki, na jego ściankach zaczyna gromadzić się wilgoć. Taka sytuacja może wywołać korozję w baku, a zimą nawet jego zamarznięcie. Mieszanka wody z olejem napędowym ma negatywny wpływ na układ benzynowy. Dodatek do paliwa wyeliminuje wodę ze zbiornika.
Dodatek do paliwa – jakie niesie korzyści?
Uszlachetniacze nie tylko wspomagają działanie w przypadku problemów, ale także pomagają utrzymać zbiornik paliwa w dobrym stanie. Ich stosowanie zaleca się zwłaszcza w przypadku kilku bądź kilkunastoletnich samochodów. Środek najlepiej stosować co tysiąc kilometrów. W przypadku aut z silnikiem wysokoprężnym uszlachetniacze zapobiegają powstaniu sadzy i wydłużają żywotność filtra cząstek stałych. Stosowanie uszlachetniaczy paliwa sprawia, że obniża się toksyczność spalin.