Jak używać aktywnej piany?

Profesjonalne mycie samochodu to nie tylko droga usługa wykonywana w salonach detailingowych. Dbanie o pojazd jest możliwe również w domowych warunkach. Wystarczą odpowiednie środki. Dużym zainteresowaniem cieszy się na przykład piana aktywna, która jest chętnie wykorzystywana zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych detailerów. Czym właściwie jest, jak działa i z czego wynika jej popularność?

Piana aktywna to skoncentrowany preparat zawierający składniki, które silnie działają na zabrudzenia, a co za tym idzie – skutecznie je rozpuszczają. Należy podkreślić, że pozwala na pozbycie się najbardziej uporczywego brudu, a jednocześnie jest bezpieczna dla karoserii, o ile zostanie odpowiednio rozcieńczona. W procesie stosowania piany aktywnej niezbędne są myjka ciśnieniowa oraz pianownica, które eliminują potrzebę bezpośredniego kontaktu osoby myjącej z chemicznymi środkami.

Podczas procesu należy rozcieńczyć koncentrat piany i spryskać nim samochód. Aby piana była skuteczna, powinna pozostać na karoserii przez czas wskazany przez producenta. Następnie należy dokładnie spłukać pianę, po czym auto będzie gotowe do przeprowadzenia kolejnych działań pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, takich jak użycie szamponu czy woskowania.

Jakie są zalety dobrej jakości piany aktywnej? Popularność piany aktywnej wynika z jej licznych zalet. Po pierwsze, skraca czas potrzebny do podstawowego mycia samochodu, ponieważ środek ten zazwyczaj wystarcza na około 2 minuty. Ponadto piana aktywna umożliwia mycie bezdotykowe, co oznacza, że powierzchnia samochodu nie zostaje podczas tego procesu zarysowana ani uszkodzona w inny sposób. Dlatego na myjniach samoobsługowych warto nie pomijać tego etapu. Jeśli jedyną opcją jest mikroproszek, to lepiej poszukać innej myjni.

Dodatkowo, osoba przeprowadzająca proces mycia nie ma kontaktu ze środkami myjącymi, co może być istotne w przypadku reakcji alergicznych lub innych problemów zdrowotnych. Piana aktywna nadaje się nie tylko do mycia karoserii, ale także innych powierzchni, dlatego jest to produkt o uniwersalnym zastosowaniu. Warto również zaznaczyć, że niektóre preparaty zawierają środki konserwujące, co oznacza, że oprócz mycia, chronią one również powłokę lakierniczą. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma to nic wspólnego z woskowaniem czy innymi formami zabezpieczenia lakieru.