Jak wyprać tapicerkę samochodową?

Zadanie przed jakim stajemy, czyli wspomniane w tytule pranie tapicerki samochodowej dla wielu osób może stanowić nie lada wyzwanie. Chociaż w gruncie rzeczy jest to bardzo prosta czynność, wymagająca jedynie zaangażowania i czasu potrzebnego do realizacji przedsięwzięcia. Własnoręcznie wyprana tapicerka i uzyskany efekt będzie dla was bardzo satysfakcjonujący.

W naszym artykule pokażemy krok po kroku jak z wykorzystaniem podstawowych umiejętności odpowiednio wyprać tapicerkę w aucie. Do tego zadania będą nam potrzebne następujące akcesoria:

  • środek do prania tapicerki
  • nasadki na wkrętarkę z miękkim włosiem w kolorze białym, różne wielkości
  • wkrętarka
  • butelka z triggerem na środek do pranie tapicerki
  • urządzenie do prania tapicerki Numatic GVE370 George
  • akcesoria do urządzenia piorącego i do odkurzania
  • woda demineralizowana

Rozpoczęcie prac związanych z praniem tapicerki należy uczynić od usunięcia wszelkich przedmiotów zbędnych z dywaników oraz siedzeń. Uzyskując dzięki temu przestrzeń do pracy.

Do odkurzenia wykorzystujemy akcesoria dostępne w standardowym zestawie z Numatic GVE370 George, czyli:

– ssawkę szczelinową

– ssawkę z włosiem okrągła 65 mm

– ssawka 150 mm– szczotka do ssawki 150 mm

– wąż ssący 2 m

– wąż ssący 3 m do prania ekstrakcyjnego

– ssawka do prania ekstrakcyjnego 15 cm

– filtr odkurzacza

Przechodząc do odkurzania pamiętajmy, że dobrze przygotowana powierzchnia to podstawa. Dlatego poświęćmy na to zadanie dostatecznie dużo czasu, aby później nie poprawiać poszczególnych elementów jeszcze raz.

Etap podstawowy jest już za nami. Teraz możemy przejść do przygotowania tapicerki do prania właściwego urządzeniem Numatic GVE370 George. W tym celu za pomocą naszej butelki wyposażonej w trigger nanosimy roztwór środka do prania na naszą tapicerkę. Naniesionego roztworu musi być tyle, żeby nam dobrze zwilżyło tkaninę. Nie przesadzajmy z jego ilością.

Środek do prania tapicerki częściowo zdołał wsiąknąć w głąb tkaniny. Dlatego musimy teraz przejść do poruszenia brudu głęboko ukrytego za pomocą szczotek nakładanych na wkrętarkę. Przecieramy tkaninę horyzontalnie i wertykalnie. Pamiętajcie, aby używać miękkich szczotek, najlepiej w kolorze białym (kolorowe szczotki mogą zafarbować nam materiał).

Pamiętajcie, że jeśli na materiale siedzeń dalej dostrzegacie zabrudzenia, ale pod wpływem szczotkowania zaczynają ustępować – powtarzajcie czynność aż do uzyskanie zadowalającego efektu.

Teraz przechodzimy już do prania tapicerki naszym odkurzaczem piorącym Numatic GVE370 George. Zakładając specjalną końcówkę do natrysku i wciągania zabrudzeń przystępujemy do prania tapicerki. Używając cięgna w nasadce natryskujemy środek do prania tapicerki, a następnie równymi przesunięciami nasadki, wciągamy zanieczyszczenia do odkurzacza.

Czynności powtarzamy aż do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Po zakończonych pracach związanych z właściwym praniem tapicerki, należy przejść do ostatniego etapu prania foteli. Z naszego odkurzacza piorącego George usuwamy środek do prania tapicerki i zastępujemy go wodą demineralizowaną. Ten krok należy wykonać jeśli korzystamy z innego środka piorącego niż ten zalecany (KLEEN NOVATEP) przez producenta. Wówczas przystępujemy do ponownego natrysku foteli już wodą przy jednoczesnym wciąganiu jej do odkurzacza. Zabieg ten ma na celu usunięcie z tkaniny całego środka do prania tapicerki. Czynność powtarzamy, aż zaobserwujemy na przeźroczystej dyszy, że woda wyciągana z foteli już się nie pieni.

Fotele pozostawiamy do wyschnięcia. W tym czasie możemy zająć się innymi elementami wnętrza auta.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Polor Sp. z o.o.
wyłączny przedstawiciel marki Numatic International w Polsce.

Tekst i zdjęcia: Marcin Dębowski