Wybierając profesjonalne kosmetyki samochodowe i studiując ich etykiety, często znajdujemy informację o pH danego produktu. Czy ma ono jakieś znaczenie dla naszego pojazdu? Jaki produkt wybrać, aby był skuteczny? Zdecydowanie warto zapoznać się z informacjami podawanymi przez producentów chemii samochodowej. Dotyczy to nie tylko sposobu ich użytkowania, ale również składu chemicznego i wartości pH. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie dla efektywności działania środka i dla powierzchni, na jaką go nakładamy.
Skala pH, dlaczego jest taka ważna?
Jak wiadomo, aby perfekcyjnie wyczyścić daną powierzchnię, powinniśmy dobrać skuteczny i bezpieczny dla niej środek. Preparaty nakładane na lakier, tapicerkę skórzaną i z materiału, elementy plastikowe wewnątrz samochodu czy opony i felgi, różnią się między sobą składem chemicznym, konsystencją czy sposobem aplikacji. Przestrzeganie zasad ich użytkowania zwiększa efekt, na jakim nam zależy.
Skala pH informuje nas, jaki odczyn ma dany preparat, czy jest on zasadowy, neutralny czy kwaśny. Decyduje o tym ilość jonów wodorowych i wodorotlenkowych w danym roztworze. Na skali znajdziemy wartości od 0,0 do 14,0. Kwasy mają pH od 0,0 do 6,9, zasady od 7,1 do 14. Neutralne roztwory jak na przykład czysta woda mają pH wielkości 7,0.
Wiedza na temat pH środka do czyszczenia pozwala nam nakładać go bezpiecznie na powierzchnie do jakich jest on przeznaczony. Przestrzegając wskazówek producenta, mamy pewność, że czyszczona powierzchnia nie ulegnie uszkodzeniu i zostanie właściwie zakonserwowana.
Odpowiednie pH a kosmetyki samochodowe
Kosmetyki z kwaśnym odczynem wykorzystuje się do usuwania zanieczyszczeń nieorganicznych jak rdza czy opiłki z klocków hamulcowych, które wymagają silniejszego środka. Nakłada się je na przykład na felgi, kołpaki, elementy stalowe, które są odporne na działanie kwasów. Pracując z tego typu środkami, nie należy nakładać ich na powierzchnie lakierowane, chromowane czy wykonane z aluminium, a także lusterka lub szyby, ponieważ może dojść do uszkodzenia powierzchni np. zmatowienia czy odpryśnięcia. Kwaśne pH dość często jest również stosowane w prepartach przeznaczonych do czyszczenia oraz konserwacji tapicerki skórznaej, z uwagi na fakt że skóra naturalna również charakteryzuje się takim odczynem.
Preparaty zasadowe pomagają szybko usunąć zabrudzenia organiczne: sok i żywicę z drzew, resztki owadów, tłuste plamy oraz zacieki na tapicerce powstałe w wyniku codziennego użytkowania pojazdu. Tutaj szczególne znaczenie ma odpowiednie rozcieńczenie roztworu, szczególnie jeśli czyścimy tapicerkę z materiału. Im większa zasadowość preparatu, tym dokładniej czyści i jednocześnie agresywniej działa na powierzchnie czyszczone. Preparaty mocno zasadowe mogą podrażniać skórę, dlatego też zaleca się stosowanie rękawiczek.
Preparaty o neutralnym pH są najbardziej popularne, ponieważ są bezpieczne dla wielu powierzchni w tym lakierowanych czy chromowanych. Większość szamponów, preparatów do prania tapicerek, czyszczenia samochodów aktywną pianą mają neutralne pH, aby bezpiecznie można je było nakładać na każdy element pojazdu bez obaw, że uszkodzi on daną powłokę.
Gdzie można zakupić profesjonalne kosmetyki samochodowe?
Istnieje wiele miejsc sprzedaży chemii samochodowej przeznaczonej do auto detailingu. W ostatnim czasie rosnie na popularności zakup preparatów poprzez specjalistyczny sklep internetowy, taki jak cargeek.pl. Z kolei niektóre osoby chwalą sobie możliwosć zakupu środków bezpośrednio w studiu detailingowym, bądź warsztacie samochodowym. Niestety dość często charakteryzują się one ubogim asortymentem oraz ograniczoną dostępnością wybranych produktów.