Traumatolog – kto to jest i kiedy zgłosić się do specjalisty

Traumatolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją urazów narządu ruchu – zarówno w nagłych przypadkach (np. złamania, zwichnięcia, skręcenia), jak i poważniejszych urazach wielonarządowych wynikających z wypadków komunikacyjnych, sportowych czy przemysłowych. W Polsce traumatologia jest ściśle powiązana z ortopedią, a traumatolog-ortopeda jest przygotowany do interwencji z zakresu uszkodzeń kości, stawów, więzadeł i tkanek miękkich.

Do traumatologa trzeba zgłosić się w sytuacji nagłych urazów kończyn (ból, zaburzenia ruchomości, deformacja, opuchlizna po upadku lub uderzeniu), przy podejrzeniu pęknięcia lub złamania kości, po skręceniach, zwichnięciach, a także gdy występuje silny, narastający ból niepozwalający na samodzielne chodzenie/poruszanie się. Specjalista wykonuje badania obrazowe (RTG, USG, rezonans) oraz wdraża leczenie – od unieruchomienia przez opatrunki gipsowe, po zabiegi operacyjne. Traumatolog odpowiada też za leczenie powikłań urazów, takich jak stany zapalne, zaburzenia gojenia, przewlekłe obrzęki oraz rehabilitację po wypadku.

Ważne: szybki kontakt ze specjalistą minimalizuje ryzyko trwałych uszkodzeń, przyspiesza powrót do sprawności i redukuje powikłania. Traumatolog przyjmuje zarówno w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbach przyjęć, jak i w poradniach ortopedyczno-urazowych – nie należy zwlekać z wizytą po poważnym urazie, nawet jeśli objawy wydają się początkowo łagodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj