Nakolanniki motocyklowe – dlaczego warto zakładać je do jazdy?

Motocykliści często stoją przed wyborem odzieży motocyklowej. Często wybór pada na kask, spodnie, bluzy, rzadko niestety wybór pada na nakolanniki motocyklowe chroniące kolana. Jest to jeden z trzech podstawowych elementów ochrony motocyklisty, o którym więcej w dalszej części tego artykułu.

Wybór ochraniaczy motocyklowych trzeba rozpocząć od uzbrojenia się w wiedzę. Faktem jest, że podczas wypadku motocyklowego kończyny dolne są partią ciała, która najbardziej cierpi. Dane wskazują, że ponad 30% wszystkich wypadków i kolizji kończy się urazem nóg. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż urazy głowy. Na nic tłumaczenia, że styl jazdy jest bezpieczny i powolny. Motocyklista rzadko jest sprawcą wypadku, najczęściej uczestniczy w nich nie z własnej winy, dlatego trzeba stawiać na ochronę i odpowiednią odzież. Motor nie posiada stref zgniotu, jedyną ochroną jest odpowiedni strój, dlatego oprócz kasku, spodni, kurtki/kombinezonu, butów trzeba zaopatrzyć się w nakolanniki motocyklowe.

Upadek na asfalt lub inną twardą powierzchnię to zagrożenie. Uderzenia w elementy motoru również wyrządzają szkody. Odpowiednie ochraniacze motocyklowe mają za zadanie pochłonięcie jak największej ilości energii. Ogromna siła skierowana w konkretny punkt stawu lub kości często kończy się nawet kalectwem. Nie wolno także zapominać o poślizgach – zwykłe ubranie szybko zostanie podarte w trakcie ślizgu po asfalcie, z kolei powstałe rany będą bardzo trudne w gojeniu. Nie chodzi tu o straszenie motocyklistów, lecz uświadomienie, że na ochronie nie warto oszczędzać ani pomijać żadnych elementów. Nakolanniki motocyklowe, jakby mogło się wydawać, w tej konkretnej sytuacji mogą ochronić zdrowie i uchronić przed kalectwem.

Nakolanniki motocyklowe – jakie wybrać ?

Niestety często wybieranymi zestawami ochraniaczy przez motocyklistów są te najtańsze, które pasują bardziej do kolarstwa lub wypadu na rolkach, niż dedykowane na motor lub skuter. Trzeba wiedzieć, że nawet słabe jednostki poruszają z prędkością 40 – 50 km/h, dochodzi do tego waga sprzętu i człowieka, siły są ogromne, dlatego trzeba wybierać ochraniacze, które posiadają odpowiednie atesty. Dobry wyborem będzie renomowana odzież dla motocyklistów oferowana w profesjonalnych sklepach dla fanów tego pojazdu.

Popularnym rodzajem ochraniaczy są takie, które nakłada się na kolana, a następnie mocuje się je taśmą lub klamrą. Dużą zaletą tego rodzaju ochraniaczy na kolana jest ich cena. Przeciwnicy twierdzą, że tego typu nakolanniki chronią tylko część nogi i w trakcie kolizji np. podczas ślizgu, mogą się zsunąć się z kolana. Jest to po części prawdą, szczególnie, że częstym błędem jest zakładanie nakolanników na odzież wierzchnią zamiast pod spód. Bardzo dobrym dodatkiem będą, natomiast spodnie motocyklowe, które posiadają specjalne kieszenie na protektory. Zabezpieczają one przed przesuwaniem się ochraniaczy pod spodniami, dodatkowo prezentują się profesjonalnie. Innym doskonałym wyborem są ortezy motocyklowe, są rodzajem egzoszkieletu. Używane głównie przez offroadowców i profesjonalistów. Ich jedynym minusem jest cena, lecz dobra ochrona wynagradza poniesione koszty. Ten rodzaj nakolanników chroni kolano z każdej strony, dodatkowo stabilizuje stawy. Warto rozważyć ich zakup.

Komfort jazdy i wygoda
Niezbędnym elementem jest oczywista i omówiona ochrona, warto zwrócić uwagę również na wygodę i komfort. Jest to swojego rodzaju kompromis pomiędzy ceną, a jakością. Najważniejsze to nie rezygnować z zakupu ochraniaczy motocyklowych, każdy element jest ważny, ponieważ koszt zdrowia i życia jest nieprzeliczalny. Miejmy to na uwadze. Nakolanniki motocyklowe oferowane przez e-sklep Moto-Tour.pl są współcześnie bardzo nowoczesne, możemy wybierać pomiędzy klasyką, a nieco bardziej innowacyjnym designem. Co ważne mamy do wyboru wspomniane ortezy na tyle długie, że ochronią nie tylko kolano ale i nogę oraz dodatkowo stabilizują stawy. Ochraniacze na kolana trzeba dbać i utrzymywać w czystości, aby służyły nam na dłużej. Można spokojnie przechowywać je w domu. Ochrona na kolana do idealna opcja dla tych osób, które chcą czuć się bezpiecznie w trakcie jazdy na motocyklu.