Premiera BMW M Performance Parts Concept

Części M Performance charakteryzują się sportowym wyglądem i jeszcze większą dynamiką jazdy. Nowe BMW M Performance Parts Concept bazujące na BMW M2 (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 8,5 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 199 g/km)* zapewnia jeszcze bardziej atletyczny, wyścigowy styl dzięki konsekwentnej redukcji masy o ponad 60 kg i optymalizacji aerodynamiki. BMW M Performance Parts Concept prezentuje się w kolorze mroźnym czarnym ze złotym foliowaniem M Performance i napisami. Wewnątrz alcantara, karbon i złote akcenty jeszcze bardziej podkreślają ekskluzywny charakter tego samochodu. Ten niezwykle wyrazisty projekt powstał przy współpracy z BMW M GmbH, którego doświadczenie w wyścigach wykorzystane było przy projektowaniu wszystkich części M Performance. BMW M Performance Parts Concept miał swoją światową premierę 12 lipca, a na Festiwalu Prędkości w Goodwood (Wielka Brytania) wystartuje w wyścigu górskim.

Części z karbonu zmniejszają masę pojazdu.
BMW M Performance Parts Concept oferuje oprócz dostępnych już części M Performance również ekskluzywne elementy koncepcyjne. Rezultatem tego jest mniejsza masa samochodu, a tym samym jeszcze lepsza dynamika jazdy – również na torze wyścigowym. Ogólny efekt uzyskany został poprzez szereg indywidualnych środków, przy czym szczególnie ważną rolę odgrywa karbon. Ten zaawansowany materiał jest niezwykle stabilny, ale znacznie lżejszy od standardowych komponentów. Dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi zapewnia też wyjątkową prezencję.

Karbonowa atrapa chłodnicy M Performance (planowana dostępność w BMW M2 Competition od 7/2018 r.) – ze złotymi akcentami w modelu Concept – idealnie pasuje do karbonowej maski silnika M Performance (planowana dostępność od 7/2018 r.), która pozwala zaoszczędzić osiem kilogramów w porównaniu ze standardowym elementem. Karbonowe błotniki M Performance (planowana dostępność od 11/2018 r.) zmniejszają masę samochodu o trzy kilogramy oraz optymalizują aerodynamikę. Przednie i boczne karbonowe lotki M Performance (dostępne już teraz) wyróżnia wysoka jakość i wygląd. W modelu Concept mają one ekskluzywny złoty akcent. Szczególnie imponujący jest karbonowy dach M Performance z widoczną strukturą włókien węglowych (planowana dostępność od 3/2019 r.): zmniejsza on masę samochodu o kolejne sześć kilogramów i obniża środek ciężkości. Zestaw kół kompletnych z 19calowymi kutymi obręczami M Performance Y Spoke 763M w kolorze mroźnego złota (planowana dostępność od 7/2018 roku) z oponami semi slick nie tylko zapewnia atrakcyjny wygląd, ale jest też o sześć kilogramów lżejszy od standardowych kół. Zmniejsza masy nieresorowane i ma istotny wpływ na dynamikę jazdy i reakcje układu kierowniczego.

Komponenty aerodynamiczne M Performance z karbonu.
Karbonowa pokrywa bagażnika M Performance (planowana dostępność od 11/2018 r.) przyciąga wzrok – i waży o pięć kilogramów mniej niż standardowy element. Karbonowy dyfuzor tylny M Performance (dostępny) zmniejsza masę samochodu o 0,5 kg i optymalizuje aerodynamikę; w modelu Concept ma złoty akcent.

Wnętrze wyróżniają elementy z karbonu i alcantary oraz kontrastujące złote szwy. Wyścigowa optymalizacja widoczna jest również wewnątrz auta: karbon i alcantara podkreślają wybitnie sportowy charakter BMW M Performance Parts Concept. Sportowe fotele M Performance z karbonu z kontrastującymi złotymi szwami zapewniają doskonałe trzymanie nawet podczas bardzo dynamicznej jazdy. Fotele obite są alcantarą i mają funkcję składania zapewniającą wygodny dostęp do tyłu. Ważą o dziewięć kilogramów mniej niż standardowe fotele sportowe. Alcantara jest również cechą charakterystyczną lekkich tylnych siedzeń M Performance, które zmniejszają masę pojazdu o kolejne 13 kilogramów. Oprócz grawerowanego laserowo logo M mają kontrastujące złote szwy – podobnie jak fotele sportowe z przodu – takie same jak na drzwiach i boczkach obitych alcantarą i skórą. Listwy ozdobne M Performance również łączą dwa szlachetne materiały: karbon i alcantarę.

Jednoznacznie wyścigowy charakter ma także kierownica M Performance Pro również z kontrastującym złotym szwem. Część dolna i górna obite są skórą. Alcantara zapewnia doskonały chwyt i jest wyjątkowo przyjemna w dotyku. Połączenie karbonu i alcantary można też znaleźć na karbonowej dźwigni hamulca ręcznego M Performance z mieszkiem z alcantary (dostępny). W BMW M Performance Parts Concept ma także kontrastujące złote szwy – podobnie jak dywaniki welurowe.

Układ jezdny M Performance z regulacją dobicia i odbicia.
BMW M Performance Parts Concept wyposażone jest w układ jezdny M Performance oferowany jako zestaw doposażeniowy do pojazdów seryjnych zapewniający perfekcyjne trzymanie się drogi – nawet podczas wyścigowej jazdy. Zawieszenie typu coilover umożliwia obniżenie o maks. 20 mm; amortyzacja jest regulowana niezależnie i ma 12 różnych stopni dobicia i 16 stopni odbicia. Dzięki temu układ jezdny M Performance jest bardzo neutralny podczas jazdy i daje znacznie mniejsze przechyły boczne karoserii. Sprężyny układu jezdnego M Performance w modelu Concept lakierowane są, podobnie jak zaciski 18calowych hamulców, na czarno. Lżejszy akumulator BMW daje dodatkową redukcję masy o 14 kg.

Fot. BMW