Opony samochodowe należą do najbardziej eksploatacyjnych części wyposażenia samochodu. Poddawane stale dużej sile tarcia tracą swoje kolejne warstwy, a bieżnik staje się coraz płytszy. Jednak w jaki sposób zidentyfikować moment, w którym konieczna jest wymiana ogumienia? Podpowiadamy!
Od czego zależy zużycie opon samochodowych?
Zużycie opon samochodowych jest procesem naturalnym. Nawet najlepsze ogumienie z czasem wymaga wymiany. Niemniej jednak im lepsze jakościowo opony, tym dłuższy ich czas przydatności do użytku. Należy przy tym uczciwie przyznać, że na czas użytkowania ogumienia mają wpływ również inne czynniki. Istotne jest prawidłowe wyważenie kół, poprawny ich montaż, sprawność niektórych podzespołów, a przede wszystkim – styl jazdy. Im bardziej agresywny, tym szybciej dochodzi do zużycia opon. Tym samym chcąc dłużej zachować pełną sprawność ogumienia, warto nieco mniej agresywnie hamować oraz nie przyspieszać gwałtownie.
Podstawowe objawy wyeksploatowanych opon samochodowych
Wbrew pozorom zużycie opon samochodowych jest dosyć proste do spostrzeżenia. Przede wszystkim niewłaściwą pracę ogumienia czuć w czasie jazdy. Sprawny, a przede wszystkim regularny kierowca poczuje gorszą przyczepność kół do jezdni – zwłaszcza na zakrętach. Ponadto zużyte opony to odczuwanie wibracji na kierownicy, a także dłuższa droga hamowania.
Chcesz mieć większą pewność, że opony nadają się już do wymiany? W takim razie sprawdź je optycznie. Zobacz, jak wygląda powierzchnia opony. Jeśli jest mocno wytarta, z pewnością to zauważysz. Kluczową kwestią jest kontrola głębokości bieżnika. Według wskazań specjalistów przy głębokości mniejszej niż 1.6 mm opony należy bezwzględnie wymienić. Co więcej, nakazują to obowiązujące w naszym kraju przepisy drogowe. Warto przy tym zaznaczyć, że zdaniem wielu ekspertów już 3 mm głębokości bieżnika to za mało. Niewątpliwie głębokości rzędu 3 mm to dobry argument, aby sięgnąć po nowe opony, które znaleźć można na przykład w sklepie Ucando – https://www.ucando.pl/k/opony/U2101.
Wskazania producentów
Każdy producent opon samochodowych podaje średni oraz maksymalny czas użytkowania swoich produktów. Przedziały czasowe są różne, przeważnie wynosząc od 10 do 15 lat, jeśli chodzi o maksymalny czas użytkowania. W rzeczywistości średni czas sprawności opon to około 10 lat. Zaleca się, aby po tym czasie bezwzględnie dokonać ich wymiany. Według jeszcze innych wskazań, opony trzeba wymieniać po przejechaniu ok. 35-40 tys. kilometrów.
Należy mieć na uwadze, że czasami opony są już wyeksploatowane, a objawy tego nie są widoczne. Bieżnik może być dostatecznie głęboki, a powierzchnia nie być wytarta, jednak mimo to opony nie zapewniają bezpiecznej jazdy. Jest tak w przypadku starych opon, poddawanych takim czynnikom, jak skrajne temperatury. W takich przypadkach może dojść do utraty odpowiednich właściwości przez mieszankę tworzącą dane opony. Oznacza to gorsze właściwości jezdne, czyli między innymi słabszą przyczepność opon do jezdni.
Aby zyskać absolutną pewność w kwestii tego, czy dane opony nadają się jeszcze do użytku, należy poddać je fachowej kontroli. Warto odwiedzić warsztat specjalisty i pozwolić mu na przeprowadzenie profesjonalnych badań diagnostycznych.