Jak wybrać odpowiednią bramę do garażu?

Posiadanie garażu to prawdziwy luksus dla każdego właściciela auta – dzięki temu nie musi martwić się, że jego samochód jest narażony na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych lub różnego rodzaju uszkodzenia. Zanim jednak garaż będzie gotowy do użytkowania, należy przedtem podjąć kilka decyzji. Jednym z ważnych zadań jest wybór bramy garażowej. Producenci oferują coraz więcej modeli, a my musimy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – który z nich będzie dla nas najlepszy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze?

Rozwieralne, rolowane, uchylne

Jeśli chcemy zakupić bramę do garażu, najpierw zapoznajmy się z jej podstawowymi typami. Jeżeli cenimy sobie stare, sprawdzone rozwiązania, a miejsca na działce nam nie brakuje – śmiało możemy zdecydować się na bramę rozwieralną. Jej skrzydła mierzą zazwyczaj do 1,5 m szerokości i nawet 2,2 m wysokości; to dobry wybór szczególnie dla właścicieli stylowych posesji. Aktualnie bardziej popularne są bramy uchylne i rolowane – ta pierwsza opcja wymaga jednak sporo wolnego miejsca na podjeździe, dlatego jeśli mamy ograniczoną przestrzeń przy garażu lepszym rozwiązaniem będzie brama rolowana. Ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się również brama segmentowa – dzięki prowadnicom przesuwa się ona w górę lub w dół, dzięki czemu także nie potrzebuje dodatkowego miejsca.

Ocieplać, nie ocieplać?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy warto ocieplać bramę garażową. Jeśli mamy do czynienia z tzw. garażem wolnostojącym, który nie jest ogrzewany i jednocześnie nie jest częścią składową budynku mieszkalnego, nie musimy inwestować w ocieplenie bramy. W pozostałych przypadkach takie rozwiązanie może okazać się konieczne, czasem również wtedy, gdy samo pomieszczenie jest ogrzewane. Ocieplenie wykonuje się najczęściej za pomocą styropianu lub pianki poliuretanowej o grubości od 2 do 4,5 cm; warto przy tym zadbać również o odpowiednie gumowe uszczelki. Ocieplana brama to zresztą nie tylko dodatkowe ciepło w zimie, ale również chłód w lecie, co może przekonać szczególnie osoby posiadające garaż połączony z domem.

Jakie materiały sprawdzą się najlepiej?

Przy wyborze odpowiedniej bramy garażowej należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. Na przykład mechanizmy jezdne i ramy powinny być wykonane z dobrej jakości stali – dzięki temu mamy pewność, że brama nie będzie się zacinać, a takie zjawiska jak deszcz czy korozja nie będą miały wpływu na jej żywotność. Jeśli chodzi o same segmenty, wybór jest dużo większy – w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej bram drewnianych, do których wykorzystuje się zaimpregnowane próżniowo lite drewno, najczęściej sosnowe lub świerkowe. To dobry wybór, jeśli elewacja domu również została wykonana z drewna; wtedy całość zyska na spójności i harmonii. Innymi popularnymi tworzywami są blacha stalowa i miedziana – można je pomalować lub pokryć trwałą okleiną, przypominającą niekiedy drewno.

Wybór bramy garażowej jest niewątpliwie ważną decyzją, szczególnie, gdy garaż jest połączony z budynkiem mieszkalnym; jej wygląd może zaważyć na estetyce całego domu, a materiały i izolacja termiczna – na trwałości i funkcjonalności.