Nie zakładaj małych tablic do swojego auta!

Szał na rejestrację aut z małymi tablicami trwa w najlepsze. Niezależnie od tego czy auto pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, czy Japonii właściciel nowo zakupionego pojazdu zgłasza chęć uzyskania mniejszych tablic deklarując, że jego auto zostało wyprodukowane z miejscem właśnie pod mniejszą „blachę”. I żaden problem jeśli faktycznie tak jest. W dużych tarapatach będą osoby podające nieprawdziwą informację.

Aktualnie trwa nagonka na posiadaczy aut przystosowanych pod normalne tablice rejestracyjne, a posiadających mniejszą wersję. W takim przypadku właściciele aktualnie są wzywani przez urzędników do weryfikacji czy faktycznie mają prawo do mniejszych tablic. I żeby było jeszcze poważniej takim osobom mogą zostać postawione zarzuty składania fałszywych zeznań pod karą od 6 miesięcy aż do 8 lat pozbawienia wolności. Nieuniknione mogą być również kary finansowe nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Tekst: Redakcja
Fot. Jarox

Redaktor naczelny portalu SELECTED.PL od lat związany z branżą automotive i organizacją eventów. Sprawdź kanały social media:

11 KOMENTARZE

  1. Prawda jest taka, że nic nie mogą zrobić poza straszeniem. Straszą teraz, bo dali ciała nie zmniejszająć czcionki do małych tablic i jest tych tablich bardzo mało na każde województwo. Do tego zostawili obywatelom furtkę, aby każdy, który chce taką tablicę, mógł o nią poprosić. Wydziały komunikacji wymagają złożenia oświadczenia, że ma się fabrycznie zmniejszone miejsce montażowe tablicy rejestracyjnej i tyle. Ustawa nie mówi nic o składaniu oświadczenia pod karą grzywny czy też pozbawienia wolności i każda prówa wywarcia presji przez urzędników, aby obywatel podpisał takie oświadczenie pod karą pozbawiania wolności itd, to zwykłe wymuszenie i w sądzie nie przejdzie.

    • „Wydziały komunikacji wymagają złożenia oświadczenia, że ma się fabrycznie zmniejszone miejsce montażowe tablicy rejestracyjnej i tyle” i tyle wystarczy żeby posądzić o składanie fałszywych (nie zgodnych z prawdą) dokumentów…

    • Dupa wiesz, a piszesz. Składając oświadczenie pod odpowiedzialnością karną (art. 233KK) możesz zostać o to posądzony. Z kolei jeśli ustawa (Prawo o ruchu drogowym czy Rozp. o rejestracji i oznaczaniu pojazdów….itd.) nie przewiduje składania oświadczenia, to nie może być ono brane pod uwagę, ale w tym przypadku przepisy wyraźnie wskazują na złożenie oświadczenia przez właściciela.

  2. A wystarczyło przeczytać ustawę . Niestety konsekwencje mogą być poważne , od nie zaliczonego przeglądu do kary grzywny za kłamliwe oświadczenie urzędowe … Ale po co komu taka tablica jeśli ma się miejsce na normalną , jedynie fani wieś tuningu mogli się połakomić na takie coś …

  3. po co Ci audi skoro możesz mieć fiata, tylko bogole kupuja audi merce bmw, a normalni kupują fiata 125 lub poloneza. Taką miał wizje to taką tablice wział. ładnie wygląda i tyle. nie krytykujcie czyjegoś widzimisie. tak mu się podoba i tyle. czy ten ktos pyta czemu wybrałeś swoją kobiete za żonę? skoro jemu się nie podoba i generalnie to jak by taką miał to by rozwód wziął? dokładnie taka sama sytuacja. kupił taką bo chciał a że coś w prawie nie pykło to teraz trzeba bedzie wrocic do tego mniej fajnego oklepanego i nudnego.

  4. Pani sama się zapytała jakie rejestracje chce bo są nowe. Żadnych oświadczeń nie podpisywałem i bez żadnych pytań dostałem taka rejestracje a teraz straszą grzywna i sądem śmiech nic więcej.

  5. Mała rejestracja sprawia mniej problemów kiedy nie mamy fabrycznie miejsca na rejestrację z przodu a opcja „za szybą” nie przechodzi u miejscowych władz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj