Szkocja – język polski usłyszysz tam na każdym kroku

Choć Polakom Szkocja kojarzy się przede wszystkim z zarobkową emigracją, to idealny kraj na dłuższe lub krótsze wakacje. Jakie atrakcje warto tam zobaczyć?

Edinburgh Cityscape and castle from Calton Hill at dusk Scotland UK

Edynburg – jedno miasto, wiele kultur

Jest nie tylko stolicą Szkocji, ale też jednym z jej najciekawszych miast. Wrażenie robi już sam skład etniczny Edynburga – obok Szkotów, według oficjalnych danych, mieszka tu około 20 tysięcy Polaków, a poza nimi Hindusi, Rosjanie, Anglicy i Walijczycy. Działa tu międzynarodowy Port Lotniczy Turnhouse, który obsługuje połączenia z większości polskich lotnisk. Tanie loty do Glasgow oferuje między innymi Ryanair, a lot z poznańskiej Ławicy trwa nieco ponad dwie godziny i kosztuje około 500 złotych w obie strony.

Edynburg to miasto pełne atrakcji, a niektóre z jego zabytków pamiętają czasy wczesnego średniowiecza. Prawdziwą perłą stolicy Szkocji jest zamek, którego początki datowane są na IX wiek p.n.e. Kaplica Św. Małgorzaty, czyli najstarsza zachowana część fortu, pochodzi zaś z XII wieku. W mieście warto zobaczyć też Muzeum Szkockiej Whisky i wstąpić do któregoś z ponad siedmiuset pubów – lokali, w których Szkoci najchętniej spędzają wolny czas.

Duchy szkockich zamków

Na zwiedzanie szkockich zamków najlepiej zdecydować się wczesną jesienią. Na tle porannych mgieł, fioletowych wrzosowisk i stalowego nieba ich potężne sylwety robią niezwykłe wrażenie. Prawie z każdym z nich związana jest legenda o zamieszkujących go duchach. Będąc na miejscu, koniecznie trzeba poznać te nastrojowe opowieści. A jest czego słuchać, bowiem w Szkocji znajdują się blisko dwa tysiące tych budowli. Niektóre z nich pochodzą z wczesnego średniowiecza, pozostałe wybudowane zostały głównie w XV, XVI i XVII wieku. Poleca się odwiedzenie zwłaszcza Stobo Castle, przepięknie położonego Doune i Eilean Donan.

Zapoluj na potwora z Loch Ness

Najsłynniejsza szkocka legenda związana jest jednak nie z zamkiem, a jeziorem Loch Ness. Zgodnie z nią, jego wody ma zamieszkiwać tajemnicze stworzenie, które według większości relacji najbardziej przypomina prehistorycznego gada. Nessie od lat stanowi przedmiot zainteresowania kryptozoologów i przyciąga nad jezioro tysiące miłośników tajemnic. Gada najłatwiej zaobserwować podobno z zachodniego brzegu Loch Ness, tuż obok romantycznych ruin zamku Urquhart.

Nieoczywiste Glasgow

Niegdyś pełne slumsów, nieciekawe miasto robotnicze, dziś jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Zjednoczonego Królestwa. Na ulicach słychać tu angielski, szkocki i, rzecz jasna, polski, a oferta kulturalna zaspokoi gusta nawet największych koneserów. Glasgow to jedno z najciekawszych architektonicznie europejskich miast. Obok średniowiecznej Katedry Św. Mungo, podziwiać można tu między innymi, uważaną za arcydzieło secesji, Glasgow School of Art. Muzeum Kelingroove, w którym czekają na nas największe poza Londynem zbiory w Wielkiej Brytanii – to kolejny obowiązkowy punkt pobytu w tym mieście – nie tylko dla miłośników sztuki.