100 lat klaksonów Bosch

W kwietniu 1914 roku firma Bosch złożyła wniosek patentowy na pierwszy klakson elektryczny. Konstruktorzy zadbali o to, aby zapewniał on donośny, miły dla ucha dźwięk, który rozbrzmiewał w momencie naciśnięcia przycisku. Poza tym liczyło się niskie zużycie energii i ciekawe wzornictwo.

AA9a-04.14

Dziś, klakson Boscha usłyszeć można na drogach na całym świecie.
Niezawodność legendarnego klaksonu przekonała kierowców od samego początku. Bosch oferuje szeroki asortyment sygnałów dźwiękowych dla motocykli, samochodów osobowych i użytkowych. W ofercie Boscha oprócz klaksonów są także fanfary, które wyróżniają się niezawodnym działaniem, trwałością oraz atrakcyjnym wzornictwem.

Klakson emituje dźwięk we wszystkich kierunkach, fanfary – w jednym
Zasada konstrukcyjna w kolejnych wersjach opatentowanego przed stu laty pierwszego klaksonu pozostała niezmieniona. Poruszana elektrycznie membrana wytwarza dźwięk, który rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Z czasem ofertę klaksonów rozszerzono o fanfary. Tuba fanfary, której długość odpowiada wysokości tonu, emituje również za pośrednictwem membrany przyjemny, łagodny dźwięk, który w przeciwieństwie do klaksonu, rozchodzi się tylko w jednym kierunku.

Szeroka oferta produktów dla samochodów nowych i używanych oraz starszych modeli aut i samochodów zabytkowych
Klaksony Bosch występują dziś w wielu modelach i wariantach przeznaczonych do montażu fabrycznego oraz indywidualnego, a także dla różnych zastosowań, np. w samochodach użytkowych, osobowych, SUV-ach oraz pickupach. Bosch przygotował także ofertę dla miłośników samochodów zabytkowych. Dział Bosch Automotive Tradition wprowadził na rynek w 2006 roku nową edycję słynnego klaksonu Bosch, wykonanego według oryginalnego wzoru, z wkrętami oraz chromowaną pokrywą. Klakson ten był stosowany w wielu markach i modelach samochodów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.