Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Zastanawiasz się, czy warto kupić opony wielosezonowe? Czym rozwiązania całoroczne różnią się od opon zimowych i opon letnich? Dla kogo opony całoroczne? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.  

  1. Czy warto kupić opony wielosezonowe?
  2. Czym wyróżniają się opony letnie, opony zimowe i opony całoroczne?

Wraz ze zmianą pór roku, zmieniają się także warunki na drodze. To właśnie z tego powodu kierowcy są zmuszeni dwa razy w roku wymieniać opony zimowe na letnie i później letnie na zimowe. Z racji tego, że opony się zużywają, co kilka sezonów należy kupować nowe rozwiązania. Czy można w jakikolwiek sposób zaoszczędzić na oponach? Tak – wybierając ogumienie wielosezonowe. U kogo sprawdzą się opony całoroczne? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Chcesz kupić komplet opon wielosezonowych? Zastanawiasz się, czy w ogóle warto kupić opony całoroczne? Wszystko zależy od tego, jaki styl jazdy preferujesz i gdzie właściwie jeździsz. Specjaliści polecają opony wielosezonowe osobom, które jeżdżą spokojnie i głównie poruszają się po mieście. Sprawdzą się u kierowców, którzy z reguły nie wyruszają w podróż w trudnych warunkach atmosferycznych. Czy to oznacza, że nie warto kupować ogumienia całorocznego? Oczywiście, że nie. Warto jednak pamiętać, że opony wielosezonowe są połączeniem opon sezonowych, ale mimo wszystko w najważniejszych parametrach — na przykład droga hamowania — ustępują tym drugim.

Do zalet opon wielosezonowych zalicza się jednakże fakt, że nie trzeba ich wymieniać. A zatem możesz zaoszczędzić na wizycie u mechanika, podobnie jak na samych oponach. Kupujesz jeden komplet i jeździsz na nim, dopóki się nie zużyje. W przypadku sezonowych natomiast musisz kupić dwa komplety i dodatkowo wygospodarować miejsce na trzymanie opon, których aktualnie nie używasz.

Szukasz sprawdzonych opon całorocznych wysokiej jakości? Już teraz sprawdź ofertę dostępną na stronie https://noweopony.pl/opony/caloroczne/205/55/r16, w której znajdziesz różnego rodzaju rozwiązania w atrakcyjnej cenie! 

Czym wyróżniają się opony letnie, opony zimowe i opony całoroczne?

Opony sezonowe to zarówno opony letnie, jak i opony zimowe. Opony zimowe są rozwiązaniem przystosowanym do jazdy w stosunkowo niskich temperaturach. Produkuje się je z odpowiedniej mieszkanki gumy, nierzadko z dodatkiem silikonu oraz krzemionki, dzięki czemu opony zimowe są w stanie zapewnić lepszą przyczepność na mrozie. Dzięki specjalnej budowie bieżnika ogumienie zimowe sprawia, że samochód doskonale radzi sobie podczas jazdy po błocie pośniegowym. Rowki i nacięcia natomiast – nazywane również lamelami – skutecznie pomagają w odprowadzaniu wody. 

Opony letnie od zimowych różnią się przede wszystkim ilością nacięć oraz rowków. Tych lameli na ogumieniu letnim jest po prostu mniej. Ponadto produkuje się je z twardszej mieszanki, dzięki czemu opona jest w stanie gwarantować dobrą przyczepność na rozgrzanej drodze. Opony letnie nie sprawdzą się zimową porą, ponieważ przy minusowej temperaturze twardnieją, a w rowkach będzie zalegać śnieg. Oba czynniki mają wpływ na drogę hamowania, która w przypadku jazdy na mrozie będzie znacząco wydłużona.

Całoroczne rozwiązania natomiast to połączenie opon zimowych z letnimi, a właściwie ich najważniejszych cech. Uniwersalne opony wielosezonowe sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Zimą – na przykład – nie twardnieją aż tak bardzo jak ogumienie letnie, jednakże nie są aż tak elastyczne, jak opony zimowe. Na bieżniku ogumienia całorocznego umieszcza się mniejszą ilość rowków, przez co zdolność odprowadzania poślizgowego błota jest nieco gorsza, niż w oponach zimowych. Latem natomiast ogumienie całosezonowe z reguły szybciej się zużywa niż klasyczne opony letnie. I niekoniecznie poradzą sobie w każdych warunkach – mogą mieć problemy na przykład podczas jazdy w deszczu. Z tego powodu nie poleca się opon wielosezonowych każdemu. Opony uniwersalne mogą być przez cały czas założone, co eliminuje konieczność wymiany, jak w przypadku opon letnich. Nie trzeba też się martwić o to, aby prawidłowo przechowywane były komplety opon sezonowych.