Czym kierować się podczas wyboru firmy logistycznej?

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważny jest szybki czas dostawy towarów. Niekiedy wpływa on również na sprawność całej produkcji, dlatego warto poświecić nieco czasu na znalezienie odpowiedniej firmy świadczącej usługi logistyczne. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

freight-17666_1280

Jakość oferowanych usług

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru powinna być przede wszystkim jakość świadczonych usług. Jak ją rozpoznać? Warto sprawdzić czy wybrana przez nas firma logistyczna może pochwalić się terminowymi dostawami – jest to jeden z najbardziej wymiernych i łatwych do sprawdzenia wskaźników, ale oczywiście nie jedyny. Dobre firmy logistyczne dysponują nowoczesnymi pojazdami, zróżnicowanymi pod względem funkcjonalności – możliwość skorzystania z chłodni bądź plandeki to większa szansa na sprawny transport towarów, zwłaszcza jeśli muszą one być przewożone w specjalnych warunkach. Na jakość usług wpływa również to z jakimi przewoźnikami współpracuje firma logistyczna. Przykładowo transport żywności w Warszawie wymaga innych warunków, niż przewóz ciężkich maszyn produkcyjnych przez całą Polskę. Decyzję o wyborze konkretnych usług wart więc podjąć również w zależności od profilu własnej działalności.

Podejście do klienta

Większość firm logistycznych w Polsce to niewielkie przedsiębiorstwa, które swoje usługi świadczą wyłącznie w granicach kraju. Zazwyczaj obsługują one dużą liczbę mniejszych zleceń, ale są też bardziej elastyczne od bardziej rozwiniętych firm oferujących również transport międzynarodowy. Dla klienta oznacza to indywidualne podejście do współpracy, a często także możliwość przewiezienia nietypowych towarów, jak np. środki chemiczne bądź niebezpieczne. W wyjątkowych sytuacjach można również liczyć na krótszy czas dostawy. Nawiązanie współpracy z firmą logistyczną, która zagwarantuje przewóz różnego rodzaju towarów to dobre rozwiązanie dla niewielkich przedsiębiorstw rozpoczynających dopiero swoją działalność – rozwój biznesu może spowodować, że po jakimś czasie będzie wymagał on działań dodatkowych. Kilkuletnia współpraca z pewnością zaowocuje korzystnymi warunkami umowy, a jednocześnie da pewność, że towar zostanie przewieziony na czas.

http://www.trans-tok.com.pl/logistyka