Gwarancja na nowy samochód. O czym trzeba pamiętać?

Sprzedaż nowych samochodów nie jest w Polsce zbyt wysoka. To przede wszystkim wysokie ceny powstrzymują nas przed zdecydowaniem się na taki zakup. Warto jednak wiedzieć, że nowe auto to także gwarancja, która pozwala na skorzystanie z bezpłatnych napraw w razie wystąpienia określonych usterek. No właśnie, są także takie sytuacje, gdy nawet gwarancja nie pomoże. O czym trzeba wobec tego pamiętać, gdy podejmuje się decyzję o kupnie nowego auta z gwarancją?

Każdy producent samochodów oferuje na swoje modele gwarancję, ale nie każdy z nich na takich samych warunkach. Niektórzy producenci prezentują szczegółowe informacje o gwarancji na swoich stronach internetowych, inni z kolei wskazują, aby w celu uzyskania odpowiedzi na swoje pytania udać się do dealera. Nie warto jednak rezygnować z zapoznania się z umową gwarancją na samochód, który pragnie się zakupić – to właśnie ten dokument określa ogólne warunki, na których można skorzystać z ochrony gwarancyjnej.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że gwarancje posiadają wyłączenia. W niektórych przypadkach są one mniej lub bardziej rozległe. Dotyczą one poszczególnych części lub układów, na przykład niektórzy producenci dają na zawieszenie gwarancję 2-letnia, inni 3-letnią. W związku z tym warto zapoznać się z książeczkami gwarancyjnymi, które dostarcza producent, ponieważ może się okazać, że nie pomoże on wtedy, gdy usterce ulegnie określona część i trzeba będzie zapłacić za naprawę z własnej kieszeni.

Trzeba również pamiętać o tym, że w celu utrzymania gwarancji na samochód trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Przede wszystkim konieczne jest regularne serwisowanie samochodu, najlepiej w autoryzowanej sieci warsztatów, gdzie ceny takiej procedury mogą być dość duże. Trzeba przy tym pilnować terminów, ponieważ serwis poza terminem może doprowadzić do unieważnienia gwarancji.

Oprócz standardowej ochrony gwarancyjnej wielu producentów oferuje też dodatkowe pakiety, na przykład dostępne są pakiety Honda Gwarancja, które pozwalają na wydłużenie okresu gwarancyjnego na określone części czy podzespoły czy na cały samochód.