Ile kosztuje przegląd samochodu na gaz?

Stale rosnące ceny paliwa sprawiły, że wielu właścicieli aut decyduje się na zamontowanie instalacji gazowej. Mimo że wiąże się to z większą inwestycją, to ze względu na znacznie tańszy gaz, szybko się ona zwróci. Kierowcy posiadający samochody napędzane LPG muszą pamiętać o regularnych przeglądach instalacji, które są wymagane przepisami prawa. Sprawdziliśmy, ile kosztują okresowe kontrole i jak są przeprowadzane.

Samochód na gaz – czy to się opłaca?

Obecnie na rynku wtórnym można znaleźć wiele propozycji nowoczesnych aut, które można nabyć już za niewielką cenę. Niektórzy kierowcy zapominają jednak, że zakup samochodu to nie jest jednorazową inwestycją, gdyż trzeba uwzględnić również koszty jego utrzymania. Wysokie ceny paliw i części eksploatacyjnych to spore obciążenie dla budżetu, dlatego wielu właścicieli decyduje się na zamontowanie butli  gazem. W porównaniu do cen benzyny czy diesla, LPG jest znacznie tańsze, co pozwala wygenerować porządne oszczędności. Z pewnością mogą to potwierdzić kierowcy, którzy często pokonują dłuższe trasy. Na temat samochodowej instalacji gazowej możesz poczytać na stronie https://rankomat.pl. Znajdziesz tam rozbudowane informacje, które ułatwią Ci podjęcie decyzji o zamontowaniu gazu w swoim aucie.

Samochód na gaz – formalności

Obecnie na rynku istnieje wiele nowoczesnych instalacji gazowych, które można zamontować niemalże do każdego modelu auta. Urządzenia te są znacznie wydajniejsze i bardziej udoskonalone niż te, znane jeszcze kilka lat temu. Współczesne instalacje nie wpływają niekorzystnie na osiągi pojazdu i jego moc, a przy tym wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że montaż butli to nie wszystko, gdyż trzeba jeszcze dopełnić związane z tym formalności. W tym celu musisz się udać do wydziału komunikacji i dostarczyć tam niezbędne dokumenty. Zaliczają się do nich:

 • świadectwo homologacji,
 • potwierdzenie zakupu i montażu butli,
 • certyfikat zbiornika.

Po skompletowaniu pełnej dokumentacji, wypełnieniu wniosku i zatwierdzeniu go przez urzędnika, do dowodu rejestracyjnego zostanie wprowadzona adnotacja o zamontowaniu instalacji.

Jak wygląda przegląd samochodu na gaz?

Pojazdy z instalacją LPG podlegają takiemu samemu obowiązkowi przeglądów okresowych, co samochody napędzane innymi paliwami. Kontrole na stacji diagnostycznej muszą się odbywać co roku, a sama procedura składa się ze sprawdzenia:

 • układu hamulcowego,
 • układu kierowniczego,
 • układu wydechowego,
 • nadwozia,
 • podwozia,
 • zawieszenia,
 • ogumienia,
 • oświetlenia,
 • podzespołów silnika.

Oprócz tego w samochodach na gaz sprawdzana jest szczelność, poziom spalin i ogólna kondycja butli. Na badanie okresowe musisz się stawić z kompletem dokumentów, które otrzymałeś po zamontowaniu instalacji. Koszt przeglądu samochodu LPG wynosi 163 zł i na każdej stacji diagnostycznej jest taki sam.

Ubezpieczenie samochodu na gaz – ile kosztuje?

Samochody na gaz muszą być tak samo ubezpieczone co inne pojazdy. Instalacja butli LPG może się jednak przyczynić do wzrostu ceny ubezpieczenia, gdyż montaż zbiornika jest naruszeniem fabrycznej konstrukcji auta. Więcej na temat dowiesz się z artykułu na stronie https://rankomat.pl/samochod/przeglad-samochodu-na-gaz-ile-kosztuje-i-co-warto-wiedziec, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Ponadto jest tam też dostępny specjalny kalkulator, w którym sprawdzisz, z jakim kosztem wiąże się wykupienie polisy dla Twojego auta. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, uzupełniając go swoimi danymi oraz informacjami dotyczącymi Twojego auta. Na tej podstawie narzędzie wyliczy dla Ciebie stawkę i zaproponuje najlepsze oferty dostępne na rynku. Po wyborze najatrakcyjniejszego produktu, możesz od razu wykupić OC i podpisać umowę z ubezpieczycielem bez wychodzenia z domu. Zaletą takiego rozwiązania jest też to, że masz szansę ubezpieczyć swój samochód na gaz w niższej cenie, dzięki specjalnym promocjom dla klientów online.