Jak ubrać się bezpiecznie i wygodnie na motocykl sportowy?

Idzie wiosna, a więc wielu posiadaczy popularnych ścigaczy wyciągnie niedługo swoje maszyny z garażu. Przygotowanie do sezonu to jednak nie tylko zadbanie o motocykl. Musisz też znaleźć ubranie, które pozwoli Ci na swobodną i bezpieczną jazdę w różnych warunkach. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Sportowy motocykl ma dynamiczne przyspieszenie i wymaga od motocyklisty natychmiastowej reakcji i refleksu. Z tego względu ubranie nie może krępować ruchów czy narażać na dyskomfort. Z kolei w razie ewentualnej wywrotki powinno chronić przed otarciami czy złamaniami. Pamiętaj, że wszystko to może iść w parze ze stylem!

Kombinezon – jaki wybrać?

Motocykliści poruszający się na ścigaczach ubierają się najczęściej w kombinezony. To rozwiązanie dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze niż tradycyjne spodnie i kurtka. Najbardziej skuteczny kombinezon motocyklowy składa się z jednej części, czyli połączonej góry i dołu. Taki ubiór gwarantuje wysoki poziom ochrony, komfortowe noszenie oraz nowoczesny styl, który pasuje do mocnych i szybkich maszyn.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego kombinezonu? Przede wszystkim sprawdź, z jakiego materiału jest wykonany. Dla osób lubiących krótkie wypady jednośladem najlepsza będzie skóra, która dobrze chroni ciało przed otarciami w razie upadku i zabezpiecza przed wiatrem. Natomiast motocykliści jeżdżący w długie trasy mogą zainwestować w lżejsze kombinezony tekstylne. Dobierając ten element ubioru, sprawdź też czy zastosowane w kombinezonie protektory są wystarczająco trwałe (np. wykonane z karbonu) i nie przemieszczają się podczas ruchu.

Jeżeli nie lubisz jednoczęściowych kombinezonów, to możesz zdecydować się na dwuczęściowy strój (spodnie i kurtka przeznaczone na motocykl sportowy). Na rynku pojawia się coraz więcej marek oferujących trwałe ubrania dla kierowców jednośladów w przystępnej cenie – przykładem może być odzież motocyklowa Ozone.

Pozostałe akcesoria też są ważne

Ubiór dla motocyklisty, który jeździ na ścigaczu, nie kończy się na kombinezonie. Jeżeli chcesz poruszać się bezpiecznie i czuć komfortowo, musisz mieć odpowiednie buty motocyklowe. Te powinny być przede wszystkim wysokie, aby ochronić nogę w razie upadku czy np. przy uderzeniu kamieniem z jezdni. Z tego względu unikaj obuwia przed kostkę.

Na motocykl sportowy powinieneś ubierać motocyklowe buty sportowe, które posiadają pełen zestaw ochronny, mają usztywnioną kostkę, są wykonane z bardzo trwałego materiału (wraz z systemem chłodzenia nogi), a przy tym wyglądają nowocześnie i dynamicznie. Buty sportowe mają też wzmocnienia na palcach, dzięki czemu nie niszczą się przy zmianie biegów. Pamiętaj, żeby nie bagatelizować kwestii wyboru butów przy kompletowaniu stroju. Przyspieszenie i moc motocykla sportowego naraża nogi na większe obciążenie mięśni czy uszkodzenia fizyczne. Dobry but ochroni Cię przed kontuzją, która może przedwcześnie zakończyć sezon i uniemożliwić dalszą jazdę.

Poza kombinezonem i butami poszukaj również wytrzymałego kasku, który ochroni Cię przed urazami głowy i pozwoli na swobodną jazdę. Dla motocyklistów preferujących ścigacze polecamy pełne, zabudowane kaski jednoczęściowe (integralne). Na koniec poszukaj też odpowiednich rękawic (te na motocykl mają specjalne protektory chroniące kości dłoni przed uszkodzeniem i wiatrem) oraz kominiarki i odzieży termicznej na chłodniejsze dni.

Nie bagatelizuj żadnej części ubioru na motocykl!

Ubiór motocyklisty, szczególnie tego, który porusza się motocyklem sportowym, jest niemal tak samo ważny jak stan techniczny pojazdu. Jeżeli dobrze zabezpieczysz się przed zdarzeniami losowymi, a przy okazji będziesz czuł się pewnie na swojej maszynie, to sezon stanie się czystą przyjemnością. Pamiętaj, że na bezpieczny i dobrze wyglądający outfit dla motocyklisty nie musisz wydać mnóstwa pieniędzy. Poszukaj elementów, które nie są wyjątkowo drogie, a jednocześnie zapewnią skuteczną ochronę w różnych sytuacjach.