Jak wybrać solidnego mechanika?

Znalezienie odpowiedniego fachowca do naprawy pojazdu nie jest tak prostym zadaniem, jak niektórym mogłoby się wydawać. Na jakie elementy zwrócić uwagę i po czym poznać uczciwego mechanika?

23-jak-wybrac-solidnego-mechanika

Naprawa samochodu

Każde auto ma to do siebie, że prędzej czy później ulega awarii. Jeżeli usterka jest drobna, a Ty znasz się co nieco na motoryzacji, możesz samodzielnie rozwiązać problem i dalej cieszyć się przyjemnością podróżowania. Niestety, przy poważniejszych uszkodzeniach nie zaleca się majsterkowania w zaciszu własnego garażu lub podwórka, gdyż efekty takiego działania często mogą być bardzo niekorzystne.

W niektórych przypadkach musisz być przygotowany na pozostawienie u mechanika naprawdę dużej kwoty, dochodzącej nawet do kilku tysięcy złotych. Dzieje się tak szczególnie w przypadku problemów ze skrzynią biegów, silnikiem i sprzęgłem. Nie powinieneś jednak oszczędzać na zamiennikach, gdyż sprawność samochodu decyduje o bezpieczeństwie Twoim oraz Twoich pasażerów każdego dnia.

Przed rozpoczęciem naprawy należy wybrać odpowiedni warsztat oraz fachowca. Szczególnie wielkiego znaczenia nabiera to przy poważniejszych naprawach. Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać uczciwego i solidnego mechanika?

Mechanik na medal

Za ideał mechanika zwykło uważać się fachowca, który naprawi auto szybko, skutecznie i tanio. Niestety, w rzeczywistości te trzy hasła nie zawsze można ustawić w jednym szeregu – szczególnie mając na uwadze ostatnie. Oczywiście nie znaczy to, że wydatek kilku tysięcy złotych zapewni Ci bezawaryjność samochodu po naprawie. Dlatego też wyboru mechanika powinieneś dokonać bardzo ostrożnie.

Warto wspomóc się opiniami członków rodziny, przyjaciół czy znajomych oraz informacjami znalezionymi w sieci czy na forach internetowych, choć do tych ostatnich należy mieć ograniczone zaufanie. Może zatem ktoś z Twoich bliskich zna mechanika samochodowego godnego polecenia?

Powinieneś kierować się również innymi kategoriami. Dobry i solidny mechanik to taki, który dotrzymuje ustalonych terminów i jest uczciwy wobec klientów. Nie próbuje zatem „naciągać” ich na niepotrzebne naprawy czy części tylko po to, aby zwiększyć własne zyski.

Ważny jest także sam obiekt i jego wyposażenie. Oczywiście, żadne warsztatowe wnętrze nie będzie przypominało restauracji czy salonu urody, bowiem specyficzny charakter pracy zwyczajnie generuje pewnego rodzaju zabrudzenia. Niemniej, nawet w takich warunkach może panować ład i porządek. Dobry fachowiec posiada sporo narzędzi, które utrzymane są w dobrym stanie. Nie należy tego jednak rozumieć zbyt dosłownie, gdyż zgodnie z tą myślą, jedynymi polecanymi miejscami byłyby stacje ASO.

Solidny mechanik to uczciwy mechanik

Bardzo istotnym kryterium powinna być uczciwość mechanika. Każdy legalnie i etycznie prowadzony warsztat samochodowy musi posiadać kasę fiskalną, która umożliwia wydanie potwierdzenia wykonania usługi pod postacią paragonu fiskalnego. Jego wydanie przez sprzedawcę i pobranie przez klienta jest niezwykle istotne i daje wiele profitów obu stronom.

Co ciekawe, paragon nie jest jednak wymagany do złożenia ewentualnej reklamacji. Wielu sprzedawców bezwzględnie wymaga jego okazania do przyjęcia roszczeń klienta, w rzeczywistości jednak takie działanie jest sprzeczne z prawem. Podstawą do złożenia reklamacji jest po prostu wada danego towaru lub usługi, a poświadczeniem tego może być dowód zakupu w postaci historii przelewów, maila, a nawet zeznań świadków!

Świadomość praw konsumenckich jest bardzo istotna, a w razie jakichkolwiek wątpliwości można nawiązać kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Specjaliści tam zatrudnieni rozwiążą Twoje wątpliwości związane z nieuczciwymi przedsiębiorcami i nieetycznym praktykami sprzedażowymi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mechanik (podobnie jak sprzedawca) ma obowiązek wydać paragon fiskalny po zakończeniu usługi. Ty natomiast pobierając go możesz stać się właścicielem nowego samochodu Opel Astra, a także innych cennych nagród jak notebooki czy tablety! Wystarczy zarejestrować paragon fiskalny, na stronie Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów, by każdego miesiąca wziąć udział w losowaniu wielu atrakcyjnych nagród!