Jaki fotelik samochodowy dla dziecka? Czym się kierować przy zakupie?

150 zł i 6 pkt. karnych wydaje się niewielką karą za nieodpowiednie przewożenie dziecka samo-chodem. Przecież stawka jest wysoka – zdrowie i życie dziecka. Rodzice są gotowi wydać coraz wię-cej na dobry fotelik samochodowy. Czy muszą wydawać dużo? Ile kosztuje fotelik samochodowy dla dziecka? I jak go wybrać?

Czy w ogóle muszę kupować fotelik?
Zgodnie z polskimi przepisami ruchu drogowego wszystkie dzieci o wzroście poniżej 150 cm powinny być przewożone w foteliku lub przy pomocy innych urządzeń przytrzymujących dzieci. Od tej reguły mamy kilka wyjątków. Bez fotelika, ale zawsze z zapiętymi pasami, mogą podróżować dzieci:
– o wzroście od 130 do 150 cm i wadze powyżej 36 kg,
– z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniach do jego używania,
– dzieci powyżej 3. roku życia, jeśli w samochodzie przewożona jest trójka dzieci, a trzeci fotelik nie mieści się. Dziecko musi wówczas siedzieć z tyłu, pomiędzy dwoma fotelikami i być zapięte pasami bezpieczeństwa.

Jak wybrać fotelik samochodowy? Najważniejsza waga i wzrost
Fotelik musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Na rynku dostępne są różne rodzaje foteli-ków, które dostosowane są do określonych przedziałów wagowych małych pasażerów. Drugim kryterium jest wzrost dziecka. Nie wiesz kiedy Twój maluch wyrósł z fotelika? Poniżej ściągawka!

Infografika pochodzi z poradnika „Jak wybrać fotelik samochodowy i ile to kosztuje”.

Przodem czy tyłem?
To częste pytanie, które zadają sobie rodzice podczas kupna fotelika. Przy pierwszym foteliku, nie mamy wyboru. Noworodki i niemowlęta muszą być przewożone tyłem do kierunku jazdy w pozycji leżącej. To najbezpieczniejsza pozycja dla delikatnego kręgosłupa tak małego dziecka. Przy drugim foteliku wybór już mamy. Specjaliści zalecają przewozić dzieci tyłem jak najdłużej, nawet do 4. roku życia. W ten sposób chronimy odcinek szyjny kręgosłupa, który przy jeździe przodem jest bardziej narażony na urazy. Jest jednak jedna, ale za to olbrzymia zaleta umieszczania fotelika przodem: dziecko więcej widzi. Oczywiście wszystko zależy od linii dolnej tylnej szyby. Jednak w większości samochodów to właśnie jazda przodem zapewnia dziecku lepsze widoki. W przypadku niektórych pociech, ta kwestia może się okazać kluczowa. Niektóre dzieci po prostu muszą mieć taką „rozrywkę”, by w ogóle zaakceptować jazdę samochodem. Trzeci fotelik – dla największych dzieci – montujemy przodem.

Trzy foteliki? Ile ja za to zapłacę? Czy na kupnie fotelika można oszczędzić?
Tak jest, czeka Cię kupno 3 różnych fotelików odpowiednich do aktualnej wagi Twojego dziecka. Ceny fotelików zaczynają się już od 200 zł, a te najdroższe potrafią kosztować nawet 2000 zł. Czy można jakoś zminimalizować te wydatki? Tak, są na to dwa sposoby. Pierwszy to kupno fotelików używanych, drugi – foteliki uniwersalne. Sam kupowałem foteliki swoim dzieciom, więc przeanalizowałem to bardzo dokładnie i… pierwszy odrzuciłem od razu. Dlaczego? Bo nigdy nie wiesz, co kupisz! Uszkodzenia fotelika powstałe podczas wypadku mogą być niewidoczne dla użytkownika, czyli możesz nie wiedzieć, że kupujesz fotelik powypadkowy. A ten nie zabezpieczy dziecka odpowiednio po raz drugi! Inny sposób na oszczędność to kupno 2 fotelików, zamiast 3. Jak? Dzięki fotelikom uniwersalnym, które charakteryzują się większym zakresem wagowym dziecka, więc starczają na dłużej. Tę opcję też odrzuciłem. Dlaczego? Bo foteliki o dużej rozpiętości wagowej należy często ręcznie dostosowywać do wielkości dziecka, co – niestety – może skutkować błędami obniżającymi poziom bezpieczeństwa fotelika. A tego przecież chcemy uniknąć!

Chcesz być pewny? Sprawdź certyfikaty!
Foteliki, które są zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa oznaczone są odpowiednimi certyfikatami. Niemniej oznacza to tylko tyle, że spełniają one minimalne wymagania. Jeśli chcesz mieć pewność , że kupujesz naprawdę bezpieczny fotelik – sprawdź, jak dany model poradził sobie podczas crash testów i czy takie w ogóle przeszedł. Godne zaufania są testy przeprowadzane przez takie organizacje jak ADAC, ANWB, OEAMTC, czy AA Trust. Jedna gwiazdka to najniższa nota, najwyższa – pięć. Zazwyczaj im więcej gwiazdek, tym wyższa cena fotelika.
Więcej o tym, jak wybrać fotelik samochodowy i ile to kosztuje dowiesz się z poradnika.

Infografika pochodzi z poradnika „Jak wybrać fotelik samochodowy i ile to kosztuje”.