Jakie wybrać najlepsze opony zimowe? Sprawdź test ADAC 2022/2023!

Wiadomym jest, że kupując opony zimowe chcemy wybrać najlepsze. Ale jak to zrobić? Z każdej strony atakują nas oferty licznych modeli ogumienia od przeróżnych producentów. By mieć pewność, że nasze opony zimowe są obiektywnie wypróbowane, warto kierować się testami ekspertów. Sprawdźmy, o czym powie nam test opon zimowych ADAC 2022/2023 i jego wyniki!

Dlaczego warto kierować się wynikiem testu ADAC?

ADAC to niemiecki automobilklub istniejący już od 1903 roku. Organizacja od wielu lat przeprowadza testy motoryzacyjne, których wyniki słyną ze swojej rzetelności. Ale czym dokładnie ADAC zasłużył sobie na taką renomę? Oto kilka faktów na temat testów opon zimowych ADAC!

  • Do testów wybierane są zarówno opony klasy premium, jak i średniej oraz ekonomicznej.

  • Opony kupowane są w różnych momentach i u różnych sprzedawców.

  • Producenci nie mają żadnego wpływu na wybór modelu do testów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz tutaj: https://www.24opony.pl/test-opon-zimowych.html

Z czego składa się ocena w testach opon?

Aby test opon wypadł obiektywnie i dobrze sprawdził zachowanie opony w różnych warunkach, ADAC wyróżnił kilka kategorii, w których oceniane są opony. Każdy z aspektów wpływa na ocenę końcową, a wynik prezentowany jest w skali od 0,6 (najlepsze) do 5,5 (najgorsze).

Jakie są kryteria oceny testu opon zimowych?

  • Wytrzymałość ogumienia – 10% oceny,

  • osiągi na oblodzonej nawierzchni – 10% oceny,

  • osiągi na suchej nawierzchni – 15% oceny,

  • osiągi na zaśnieżonej nawierzchni – 20% oceny,

  • osiągi na mokrej nawierzchni – 30% oceny.

Jakie rozmiary objął test opon zimowych ADAC 2022/2023?

Tak jak poprzednim razem, ADAC i w tym roku przetestował dwa rozmiary opon zimowych:

  • 215/60 R16 H – bardzo popularny na rynku rozmiar, dedykowany do mniejszych SUV-ów klasy średniej takich jak np. Audi Q3. W teście wzięło udział 17 modeli opon, a pojazdem testowym jest Skoda Karoq.

  • 185/65 R15 88 T – rozmiar popularnie używany w samochodach osobowych o niewielkiej masie. Samochodem użytym do testów był Volkswagen Polo, w którym sprawdzono łącznie 16 modeli.

Test opon zimowych w rozmiarze 215/60 R16

Tegoroczny test dostarczył ciekawych rezultatów. Na pierwszym miejscu, niemieccy eksperci umieścili ex aequo modele Continental WinterContact TS870 oraz Dunlop Winter Sport 5 – oba z wysoką notą 2,1. Obie opony wykazały bardzo dobre właściwości w każdej kategorii.

Drugie miejsce z niewiele słabszym wynikiem (2,3) otrzymały opnoy Goodyear UltraGrip Performance + i Michelin Alpin 6. Szczególnie pochwalone za wysoką trwałość modele wykazały się stabilnymi i zrównoważonymi osiągami.

Na trzecim miejscu znalazł się model Yokohama BlueEarth*Winter V906. Opony zostały określone ogólną oceną zadowalających.

Opony zimowe 185/65 R15 w testach ADAC

Jeszcze bardziej interesujący okazał się test opon zimowych 2022/2023 w rozmiarze 185/65 R15. W niezwykle równej rywalizacji, na podium z równą notą 2,2 stanęły trzy modele – Continental WinterContact TS870, Goodyear UltraGrip 9+ oraz Semperit Speed-Grip 5. Każda z opon posiada nieco inną specyfikę, jeśli przyjrzymy się wynikom szczegółowym.

Model firmy Continental choć nie dominuje w żadnym aspekcie, posiada bardzo zrównoważone osiągi w każdych warunkach. Bezkonkurencyjną na mokrej nawierzchni okazała się opona firmy Goodyear, otrzymując notę 1,7.

Semperit Speed-Grip 5 to z kolei jedyny przedstawiciel klasy średniej w czołówce, co samo w sobie jest wyczynem. Model ten pokazał nie tylko dobre właściwości w każdej kategorii, ale dominował w aspektach zużycia paliwa i jazdy na śniegu!