Kredyt dla rolnika – czy to się opłaca?

Czy kredyt dla rolnika to szansa na lepsze jutro, czy gwóźdź do trumny? Jeśli tylko sprawnie zaplanujesz przeznaczenie uzyskanych środków, pożyczka może być najlepszą możliwą decyzją dla twojego gospodarstwa rolnego.

Czy warto brać kredyt dla rolnika?

Jeżeli posiadasz gospodarstwo rolne, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, jak niełatwym zadaniem jest jego właściwe prowadzenie. Trudności pojawiają się niemal na każdym kroku. Stale trzeba finansować bieżące potrzeby, wymieniać sprzęt na nowy, wprowadzać innowacje – dokładnie tak, jak w przedsiębiorstwach działających w innych branżach. Zresztą coraz częściej polska wieś odbiega od utartego stereotypu. Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest również niezwykle specyficzne i problematyczne z uwagi na duże ryzyko wystąpienia niekorzystnych zdarzeń losowych, które mogą całkowicie zaburzyć twoją płynność finansową. Klęska żywiołowa, załamanie pogody, choroby – wszystko to tworzy niebezpieczeństwo nawet całkowitej utraty zysków. Planowanie finansowania gospodarstwa rolnego jest więc niesamowicie istotne.

Dlatego rozmaite instytucje finansowe włączają w swoją ofertę kredyt dla rolnika. I pomimo często negatywnych skojarzeń, tego typu pożyczki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Kredytu nie można bowiem ograniczać do faktu, iż zarobi na nim bank poprzez spłacane odsetki. Jeśli odpowiedzialnie zaciągniesz takie zobowiązanie, będzie ono opłacalne również dla ciebie. Czemu?

Otóż kredyt dla rolnika możesz spożytkować w bardzo różny sposób. Ostateczne wykorzystanie środków zależy od wielu czynników, z których najistotniejszymi są twoje bieżące potrzeby, plany na rozwój gospodarstwa oraz aktualna sytuacja. Ponadto obecna oferta kredytów dla rolników stale się rozszerza, przez co masz po prostu większy wybór. Oczywiście wymaga to większego wysiłku z twojej strony przy podejmowaniu decyzji, który kredyt dla rolnika wybrać, zasadniczo jednak zwiększenie konkurencyjności gwarantuje ci lepsze warunki pożyczki. Kredyty dla rolników często np. nie wymagają zabezpieczenia, co ułatwia i przyspiesza zaciągnięcie tego typu zobowiązania.

Wybór należy do ciebie. Masz do dyspozycji np. kredyty na prowadzenie działalności, które pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb gospodarstwa lub kupno sprzętu rolniczego. Rolnicy często decydują się też na kredyty inwestycyjne – środki można przeznaczyć na prace modernizacyjne i wprowadzanie innowacji, np. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli natomiast twoja sytuacja finansowa jest naprawdę nieciekawa i nie radzisz sobie ze spłatą długów, zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym. W ten sposób dotychczasowe kredyty i pożyczki zostaną zamienione w jeden, wydłużając jednak sumaryczny czas spłaty.

Kredyt dla rolnika może być naprawdę bardzo opłacalną inwestycją, decyzji o jego wzięciu nie można jednak podejmować pochopnie. Wcześniej zastanów się nad swoją sytuacją finansową oraz planami na przyszłość, aby pożyczka była motorem rozwojowym, a nie hamulcem dla twojego gospodarstwa. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skorzystaj z pomocy doradcy, możesz również udać się do placówki banku.