Młody kierowco, nie przepłacaj – sprawdź, jak zapłacić mniej za OC

Niedawno zdałeś egzamin na prawo jazdy i kupiłeś swój pierwszy samochód? Uważaj – dla ubezpieczycieli stanowisz grupę podwyższonego ryzyko, dlatego też za obowiązkowe ubezpieczenie OC zapłacisz znacznie więcej niż doświadczeni kierowcy. Sprawdź, jak uniknąć zwyżek dla młodych i płacić za ubezpieczenie mniej!

Zbieraj zniżki nie tylko za samochód

Wysokie stawki za OC dla młodych kierowców są wynikiem nie tylko braku doświadczenia, lecz przede wszystkim tego, że nie masz jeszcze żadnych zniżek ubezpieczeniowych przyznawanych za lata bezszkodowej jazdy – w końcu zarejestrowałeś dopiero swój pierwszy samochód. Czy wiesz jednak, że zniżki możesz zbierać już wcześniej, nawet jeśli nie masz jeszcze auta? Wystarczy, że po ukończeniu 16. roku życia zostaniesz współwłaścicielem skutera lub przyczepki samochodowej – zaczniesz już pracować na pierwsze zniżki, które później pozwolą Ci znacznie obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu.

A może współwłaściciel?

Z pewnością słyszałeś o najprostszym sposobie na uniknięcie zwyżek dla młodych w OC w postaci dopisania bardziej doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Czy wiesz jednak, z czym wiąże się taka decyzja? Jeśli chodzi o Ciebie, zyskasz przede wszystkim tańsze składki ubezpieczeniowe oraz możliwość budowania własnej historii OC – i zbierania cennych zniżek. Jednak drugi współwłaściciel sporo ryzykuje, umożliwiając Ci korzystanie z własnej renomy u ubezpieczyciela – jeśli spowodujesz stłuczkę waszym samochodem, to on straci część swoich zniżek, które zbierał od dawna.

W przypadku współwłasności auta warto też pamiętać o wszystkich formalnościach dotyczących jego eksploatacji. Przy sprzedaży pojazdu czy jego wyrejestrowaniu musisz uczestniczyć tak Ty, jak i drugi współwłaściciel – co może być nieco uciążliwe. Jeśli z kolei dopełnisz formalności samodzielnie, umowa nie będzie mieć mocy prawnej, a zatem nie będzie skuteczna.

Porównuj oferty i szukaj okazji

Szukając dobrego ubezpieczenia OC dla młodych kierowców, nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę – w ten sposób na pewno zapłacisz znacznie więcej niż powinieneś. Zamiast tego przyjrzyj się kilku a nawet kilkunastu różnym ofertom, porównując ich ceny oraz to, co zyskasz w pakiecie. Jak to zrobić? Najłatwiej będzie, jeśli skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń na kioskpolis.pl. Wpisując dane swojego samochodu i podstawowe informacje o sobie będziesz mógł wyliczyć proponowane stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC od różnych towarzystw. Nie musisz szukać ofert na osobnych stronach internetowych – znajdziesz wszystko w jednym miejscu.

Przeglądając oferty, zwróć uwagę na specjalne oferty dla młodych kierowców. Istnieją bowiem takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które wbrew pozorom ufają takim klientom – dlatego też kierują swoje ubezpieczenia do osób do 27. roku życia. Sprawdź – być może ich oferta okaże się korzystną opcją dla Ciebie i Twojego portfela.