Poznaj zastosowanie żurawia samochodowego

Zobaczymy je na placach budowy, centrach logistycznych i wszędzie tam, gdzie trzeba przenieść przedmiot o dużej masie i sporych gabarytach. Żuraw jest jednym z podstawowych narzędzi pracy, bez którego większość magazynów czy portów nie mogłoby funkcjonować.

Zastosowanie żurawia

Żurawie spotykamy m.in. na placach budowy, centrach logistycznych i fabrykach. Są przydatne również na różnych składowiskach, portach i wszędzie tam, gdzie trzeba przenosić materiały budowlane, różne podzespoły mechaniczne czy zniszczone auta. Żuraw samochodowy jest niezbędnym narzędziem pracy wszędzie tam, gdzie znajdują się towary o dużych gabarytach. Z jego pomocą wiele czynności można wykonać szybko i sprawnie. Co więcej, bez żurawi wiele firm nie mogłoby nawet funkcjonować, więc można je uznać za jedno z ważniejszych urządzeń mechanicznych XXI wieku. Z ich wsparcia korzystają niemal wszystkie duże firmy z różnych branż. To sprawia, że działają wydajniej i mogą szybciej realizować powierzone im zadania. Dzięki napędowi elektrycznemu, który nie emituje spalin, żuraw może pracować także na zamkniętych przestrzeniach i nie stanowić tym samym zagrożenia dla osób tam przebywających.

Oprócz modelu samojezdnego wyróżniamy m.in. żurawie terenowe, gąsienicowe. Pojazdy mogą być zasilane także silnikami spalinowo-mechanicznymi czy spalinowo-hydraulicznymi. Niemniej jednak z roku na rok coraz najchętniej wybierane są modele zasilane akumulatorowe.

 

Budowa

Żuraw samojezdny jest pojazdem do zadań specjalnych. Pod względem wyposażenia różni się nie tylko od aut osobowych, ale i wielu aut ciężarowych. Jednym z najważniejszych urządzeń znajdujących się na nim jest wyciągarka lub też kilka wyciągarek. Oprócz nich posiada wbudowany wysięgnik. Mechanizm umożliwia manewrowanie, czyli podnoszenie, opuszczanie i przenoszenia go z punktu A do punktu B. Jednak możliwości udźwigowe żurawia zależą od długości, na jaką wysunięte jest jego ramię ‒ im wysięg jest dłuższy, tym mniejszy ciężar można podnieść.

Omawiany model żurawia nazywany jest również mianem żurawia samobieżnego. Pojazd ma specjalne podwozie, które zapewnia mu stabilność podczas pracy, czyli w trybie dźwigowym (oprócz niego istnieje również tryb transportowy). Sprzęt, mimo iż jest sporych rozmiarów, umożliwia wykonywanie bezpiecznych manewrów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wśród dostępnych na rynku modeli dużą popularnością cieszą się te zasilane akumulatorowo. A to dodatkowy atut, gdyż tego typu pojazd nie wytwarza szkodliwych dla otoczenia spalin.