Prawidłowo dobrane felgi aluminiowe – bezpieczeństwo i komfort

Nie ma wątpliwości, że felgi aluminiowe są znacznie bardziej estetyczne od tych stalowych. Co więcej, alufelgi podkreślają indywidualny charakter samochodu, a także mogą być elementem wyróżniającym dany pojazd spośród innych modeli tej samej marki. Prawidłowe dobranie felg do konkretnego auta nie jest wyłącznie kwestią wyboru najładniejszych egzemplarzy. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Jak dobrać prawidłowe felgi aluminiowe i jakie są efekty nieprawidłowego wyboru, dowiesz się w poniższym artykule.

alufelgi

Dobór alufelg

Doskonale wiesz, że jedynym elementem, który ma kontakt z drogą podczas jazdy, są koła samochodu. To właśnie one odpowiadają za szereg ważnym parametrów, wpływających przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy, ale także jej komfort. Felki aluminiowe, będące nieodłącznym elementem kół, mają również ważną rolę i dlatego ich prawidłowy dobór jest niezmiernie istotny.

Kupując alufelgi, nie można brać pod uwagę jedynie dwóch podstawowych parametrów: średnicy i rozstawu otworów montażowych. Jest to najczęstszy błąd, zwłaszcza podczas kupowania felg aluminiowych na aukcjach internetowych. Podczas dobierania felg konieczne jest zwrócenie uwagi na jeszcze kilka innych, ale niezmiernie istotnych parametrów. Należą do nich: szerokość wyrażona w calach, odsadzenie nazywane ET lub offset, a także średnica osadzenia felgi aluminiowej na piaście – dopasowanie otworu centralnego do średnicy. Ponadto wszystkie alufelgi posiadają określoną nośność oraz moc silnika pojazdu, do którego zostaną zamontowane. Wszystkie powyższe parametry są ściśle powiązane z daną marką i modelem samochodu. Można je znaleźć na przykład w katalogach producentów bądź kartach informacyjnych produktów.

Efekty źle dopasowanych felg

Zamontowanie do pojazdu źle dopasowanych felg, czyli nieodpowiednio dobranych do wszystkich parametrów technicznych kół, niesie za sobą ryzyko różnych uszkodzeń mechanicznych. Co więcej, uszkodzenia te mogą pojawić się nie tylko w obrębie kół, ale również innych elementów samochodu. Najpowszechniej pojawiającym się efektem ubocznym niedopasowanych felg aluminiowych jest obcieranie opony o zawieszenie pojazdu lub elementy karoserii. Tarcie może pojawiać się na przykład podczas większego obciążenia pojazdu, w czasie jazdy po nierównym terenie, albo w momencie pokonywania zakrętów. Ze względów bezpieczeństwa jest to całkowicie niedopuszczane – nawet gdy pojawia się bardzo rzadko i tylko w określonych sytuacjach.

Kolejnym mankamentem źle dobranych felg aluminiowych jest niemożliwość poprawnego osadzenia takiej alufelgi na piaście. W wyniku czego uniemożliwione jest prawidłowe wycentrowanie kół, a to z kolei sprawia, że koła wibrują podczas jazdy, obniżając komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze.

W wielu przypadkach felgi aluminiowe nawet te z prawidłowymi parametrami są nieodpowiednie montowane. Należy pamiętać, że do mocowania alufelg używamy tylko i wyłącznie specjalnych śrub i nakrętek dedykowanych do danego modelu felg aluminiowych. Zastosowanie złych elementów montażowych może skutkować samoistnym ich odkręceniem w czasie użytkowania pojazdu.

Gdzie kupić?

Jak wspomniano powyżej, kupowanie alufelg na aukcjach internetowych może okazać się zgubne i doprowadzić do złego dopasowania felg nawet w sytuacji, gdy podstawowe parametry będą się zgadzać. Podobnie z felgami sprowadzanymi z zagranicy. Kupując felgi aluminiowe w Internecie warto skorzystać ze sprawdzonych sklepów, które oferują szeroki wybór produktów oraz posiadają opcje dokładnego doboru felg. Jeśli kupujesz felgi 15 czy o innym rozmiarze, skorzystaj z konsultacji z profesjonalnym doradcą. Dobre sklepy internetowe umożliwiają kontakt z wykwalifikowanymi pracownikami, którzy pomogą dokonać najlepszego zakupu.

Bezpieczeństwo i zdrowie to sfery życia, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać. Zatem kupując felgi aluminiowe, zdecydowanie wybierajmy produkty uznanych marek, które dbają o wysoką jakość, a swoje alufelgi poddają rygorystycznym testom. Prawidłowo dobrane felgi aluminiowe zapewniają również komfort i spokój podczas jazdy. Te elementy kół mają służyć nie tylko przez jeden sezon, a zakupienie dobrych jakościowo i zgodnych z parametrami felg z pewnością wydłuży ich żywotność.