Wśród producentów opon wiele firm zasługuje na uwagę. Można wybierać spośród nich zależnie od budżetu i posiadanego samochodu. Do wyboru są opony klasy ekonomicznej, średniej oraz premium. Warto wiedzieć, co wyróżnia każdą z tych trzech klas, by dokonać jak najlepszego wyboru.
Opony i letnie zimowe
Wraz z nadejściem jesieni nadchodzi pora na zmianę opon na zimowe. Nie ma znaczenia, czy jeździmy samochodem z napędem na przód – jak większość samochodów, na tył – jak wiele modeli Mercedesa – lub na obie osie – jak Stelvio od Alfy Romeo lub modele Subaru – wymiana opon to jedna z najważniejszych czynności przed zimą. Są też co prawda opony uniwersalne, ale przeznaczone raczej dla osób, które unikają jazdy o tej porze roku. Poniżej zestawienie najważniejszych producentów opon – zobacz i dopasuj odpowiednie do swojego auta.
Warto też wiedzieć, że w autach z tylnym napędem szybciej zużywa się tylne ogumienie, a z przednim – odwrotnie. Paradoksalnie napęd na cztery koła nie sprawia, że opony z tyłu i przodu zużywają się po równo – rozdział siły napędowej jest po prostu inny na obie osie. Trzeba zatem zadbać o rotację kół, a wtedy opony powinny się zużywać jednakowo.
Opony klasy premium
Wśród nich są popularne i cenione marki – jak między innymi Bridgestone, Pirelli, Goodyear, Continental, Nokian, Michelin czy Dunlop. Działają w branży już wiele lat i cieszą się ogromną sławą. Produkowane przez nich opony mają znakomite parametry i najlepszą jakość – zwykle dopasowuje się je do aut równie dobrej klasy, np. BMW, Mercedes-Benz, Jaguar, Alfa Romeo, Porsche. Bez problemu można dopasować świetne opony do poszczególnych modeli – jak GLS, Stelvio, Cayenne itd.
Opony wymienionych firm zyskują wyróżnienia w ważnych testach i są doceniane przez znawców branży motoryzacyjnej, gdyż znakomicie radzą sobie w trudnych warunkach, są wytrzymałe i oparte na nowoczesnych technologiach, co podnosi ich żywotność. Zwykle służą przez kilka sezonów, gwarantując kierowcy i pasażerom komfort oraz wysokie bezpieczeństwo podczas jazdy. Mają też jeden podstawowy minus – cenę. Mimo to warto rozważyć ich zakup, bo są inwestycją na lata.
Średnia klasa – jakie opony?
Również bardzo dobre są opony klasy średniej. W czym są zatem gorsze? Nie mogą konkurować z produktami klasy średniej ze względu na rodzaj zastosowanych technologii – nie są tak innowacyjne, by walczyć o najwyższe pozycje, ale również zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Jeśli zatem godzisz się na trochę słabsze parametry techniczne, ale lepszą cenę – Fulda, Hankook, Kleber, BFGoodrich czy Uniroyal będą dobrym wyborem, bo oferują optymalny stosunek ceny do jakości. Wśród tej klasy można znaleźć opony do samochodów wszystkich klas, również wysokiej i premium – jak S80, Stelvio, Q5.
Najtańsza klasa ekonomiczna
Opony klasy ekonomicznej są najtańsze, co wpływa na ich parametry oraz jakość. Zwykle sprawdzą się jedynie dla kierowców niejeżdżących często – głównie po mieście i robiących krótkie odcinki. Wśród marek jest m.in. Matador, Dębica, Viking, Barum. Nie można ich zestawiać z produktami klasy premium, ale też mają gwarancję i wymagane atesty.