Ranking bezawaryjności GTU – ogólne informacje

Niemieckie Stowarzyszenie Nadzoru Technicznego GTU co roku przeprowadza badania niezawodności samochodów. Uzyskany na podstawie wyników ranking stanowi oficjalną prognozę stowarzyszenia na sezon 2014/2015. W jaki sposób odbyło się to badanie?

141899253319013200

W badaniu, które miało wyłonić modele niezawodnych samochodów, brane były pod uwagę auta wszystkich segmentów, młodsze niż 10 lat. Następnie podzielono je na pięć grup wiekowych. Jedną z przebadanych w ten sposób klas pojazdów były samochody kompaktowe (segment C), najpopularniejsze na polskim rynku, zarówno wśród firm, jak i użytkowników indywidualnych.

Metoda badania
By zadbać o wiarygodność końcowego rankingu, dane, które wykorzystane zostały w badaniu, pochodziły z bazy rzeczywistych wyników przeglądów technicznych przeprowadzanych na 5 milionach samochodów. Informacjom o konkretnych podzespołach, takich jak: nadwozie, podwozie, układ elektryczny, silnik, przypisane zostały konkretne wartości oznaczające wagę danych usterek i ich wpływ na funkcjonowanie samochodu. Uzyskane wyniki dotyczące awaryjności przedstawione zostały w formie procentowej, odpowiadającej znaczeniu oraz liczbie usterek na 100 badanych egzemplarzy danego modelu. Jeśli pewnej grupie samochodów danego modelu wystąpiło więcej niż jedna awaria, jego stopień awaryjności może przekroczyć 100%.

141899286736176800

Wyniki
Jeśli porównać najlepsze i najgorsze wyniki w poszczególnych grupach wiekowych, okazuje się, że o tym, na ile możemy polegać na używanym samochodzie, wcale nie wiek decyduje w największym stopniu. Dla przykładu 4-5-letni Peugeot 307 osiągnął o 10 punktów gorszy wynik niż Toyota Prius w wieku 8-9 lat. Ranking GTU pozwala też zorientować się, w przypadku których marek wysoka jakość nie jest kwestią przypadkowego jednostkowego powodzenia, lecz efektem systematycznych starań i efektywnych procedur. Z podliczenia, ile razy poszczególne marki zajęły jedno z 3 pierwszych miejsc we wszystkich segmentach i grupach wiekowych, uzyskamy następujący ranking niezawodnych marek: Toyota (13 pozycji na podium), Mercedes Benz (11), Audi (10), Lexus (7), Volkswagen (5) i Mazda (5).