Sam sprawdzisz każdy używany samochód

Ruszyły dwie e-usługi: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dzięki dostępowi on-line, każdy zainteresowany kupnem używanego pojazdu, zarejestrowanego w Polsce, będzie mógł sprawdzić jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

serwisy-samochodowe-czyli-serwis-opom-mechanika-i-elektryka7

„Historia Pojazdu” w opinii MSW pozwoli na sprawdzenie m.in. dat rejestracji, danych technicznych pojazdu, informacji, czy pojazd ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC oraz czy nie jest oznaczony w ewidencji jako kradziony. Aby uzyskać dostęp do danych, trzeba będzie podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Usługa będzie bezpłatna.

Resort podkreśla, że do tej pory dane o pojeździe mogły być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o aucie wszystkim, bez konieczności usprawiedliwiania potrzeby. Dane będzie można uzyskać on-line – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

Ministerstwo zaznacza, że dostępne są jedynie dane o pojeździe – informacje o właścicielu lub posiadaczu nie będą udostępniane.

Wprowadzono także e-usługę ”Bezpieczny autobus”. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki będą mogli sprawdzić m.in. czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Dostęp do danych będzie możliwy po podaniu numer rejestracyjnego. Także w tym przypadku dane będą dostępne przez internet – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Źródło: dziennik.pl