Ubezpieczenie czy pokrowiec? Jak skutecznie uchronić samochód przed gradobiciem?

W związku ze zmianami klimatycznymi pogoda w naszym kraju staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Nagłe zmiany pogodowe wiążą się z intensywnymi opadami atmosferycznymi, które stanowią jedno z największych zagrożeń dla karoserii naszych aut. W szczególności największe szkody mogą wyrządzić kule gradu. Niestety wielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę dopiero po wystąpieniu tego zjawiska i konieczności pokrycia wysokich kosztów zniszczeń swojego samochodu. W jaki sposób skutecznie można zabezpieczyć się na taką ewentualność?

Czy moja polisa obejmuje skutki gradobicia?

Czy nasze ubezpieczenie obejmuje opady gradu? To pytanie może być kluczowe zwłaszcza dla właścicieli nowych lub sporo wartych samochodów. Koniec końców, gradobicie jest nie tylko zagrożeniem dla osób, które parkuje „pod chmurką”, z racji swojej nieprzewidywalności. Grad przy obecnych anomaliach pogodowych staje się z roku na rok coraz częstszym zjawiskiem wpisującym się w nasz klimat. Trudno się przed nim uchronić, gdy swoim rozmiarem przypomina duży groch. Wówczas może doszczętnie zniszczyć karoserię pojazdu i szyby.

Warto wziąć pod uwagę tego rodzaju zagrożenie i wykupić polisę, która w swoim zakresie ubezpiecza auto przed stratami gradobicia. Jeśli posiadacz ubezpieczenia OC myśli, że otrzyma odszkodowanie, to niestety jest w błędzie. W takim przypadku należy wykupić autocasco. To jedyne ubezpieczenie, które daje gwarancję rekompensaty zniszczeń wynikających z czynników losowych, w tym także pogodowych. Nie jest to jednak regułą, warto sprawdzić, czy polisa obejmuje opady gradu i na jakich warunkach.

Nowoczesne pokrowce przeciwgradowe – alternatywa dla kosztownych ubezpieczeń

Szkody wywołane przez gradobicie są najczęściej bardzo wysokie, co niestety wiąże się z tym, że odszkodowanie może nie pokrywać ich pełnej wartości. Ważne, aby w momencie podpisywania polisy zwrócić uwagę na zapis określający procent wartości pokrywanych szkód. Z kolei przy mniejszych stratach kierowcy często muszą kalkulować, czy należy zgłaszać zdarzenie ubezpieczycielowi, ponieważ może to wiązać się z podniesieniem składki w kolejnym roku.

W związku z tymi niedogodnościami można pomyśleć o innych formach zabezpieczenia przed gradem. Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup pokrowców przeciwgradowych. To skuteczna ochrona na wiele niekorzystnych niespodzianek, które mogą czekać samochodu na zewnątrz. Jeszcze kilka lat temu pokrowiec na samochód kojarzył się z brzydką plandeką. Obecnie to estetycznie i wyposażone w nowoczesne technologie materiały, które są w stanie zabezpieczyć pojazd nie tylko przed gradobiciem, ale także innymi rodzajami opadów.

Najlepsza ochrona pojazdu na wiele lat

Pokrowce przeciwgradowe na samochody (sprawdź na https://www.mkn-moto.pl/pokrowce-na-samochody-c-2307.html) są specjalnie projektowane oraz wielokrotnie testowane. To najczęściej połączenia kilku warstw materiałów, które stanowią wzmocnioną i grubą warstwę ochronną. Wśród nich należy wyróżnić piankę amortyzującą, która zabezpiecza karoserię przed intensywnymi opadami atmosferycznymi.

Większość modeli pokrowców przeciwgradowych posiada dodatkową warstwę na dachu, co zapewnia wodoodporność, wodoszczelność i paro-przepuszczalność materiału. Osłona nie porysuje karoserii, a oprócz tego jest łatwa w zakładaniu. Zakup pokrowca to inwestycja na kilka lat, głównie za sprawą stabilizatora UV, który wzmacnia jego wytrzymałość. Tym sposobem można zapewnić sobie całoroczną ochronę za stosunkowo niewielkie pieniądze.

undefined