Wzrost okazały, ale…

Już wiadomo, że 2014 hiszpański moto-rynek zakończy wynikiem znacznie lepszym od tego, jaki zanotowano przed rokiem. Do końca listopada dynamika wzrostu wynosiła ponad 18%.

hiszpania

W okresie od stycznia do końca listopada z hiszpańskich salonów sprzedaży wyjechało na drogi łącznie prawie 781 900 nowych samochodów osobowych. To wynik lepszy od tego, jaki zanotowano w analogicznym czasie roku poprzedniego, aż o 18,1%.
Wrażenie robi też dynamika wzrostu, jakim hiszpańska moto-branża mogła pochwalić się w listopadzie bieżącego roku (+17,4%; 65 100 rejestracji). To już 15. miesiąc z rzędu, kiedy sprzedaż nowych aut osobowych na Półwyspie Iberyjskim nieprzerwanie utrzymuje trend wzrostowy.

Taka sprzedaż nowych osobówek w Hiszpanii na pewno cieszy, jednak należy pamiętać, że mówimy tutaj o rynku wspieranym kolejnymi transzami dopłat wrakowych (program PIVE). Nawet przy obecnych wzrostach nie ma też co porównywać aktualnych wyników z rezultatami, jakimi branża motoryzacyjna w Hiszpanii mogła pochwalić się jeszcze w czasie przed ostatnim kryzysem finansowym.

Według szacunków firmy analitycznej IHS Automotive, w całym roku kalendarzowym 2014 na Półwyspie Iberyjskim paść ma wynik na poziomie łącznie około 835 500 rejestracji (+15,6%).

IBRM Samar