Jak obniżyć koszty zakupu i eksploatacji auta firmowego?

Zakup auta do firmy to zazwyczaj kosztowny wydatek, który powoduje spore obciążenie dla przedsiębiorcy. Oprócz samego kosztu zakupu dochodzą również inne koszty, które na przestrzeni kilku generują dodatkowe obciążenie. Jak zatem wybrać auto, aby było komfortowe, a przy tym tanie w użytkowaniu.

142468707793841000

Wybierając samochód na działalność należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mają istotny wpływ na koszty związane z pojazdem w przyszłości. Bardzo ważna jest pojemność silnika, ponieważ od tego zależy nie tylko zużycie paliwa, a co za tym idzie opłaty związane z zakupem paliwa, ale również koszty ubezpieczenia. Im większa pojemność silnika tym koszt ubezpieczenia jest wyższy. W związku z tym jeżeli samochód ma być w głównej mierze użytkowany do jazdy miejskiej warto rozważyć zakup auta o mniejszej pojemności.

Kupując samochód na działalność warto sprawdzić możliwości sfinansowania tej transakcji, gdyż nie zawsze trzeba płacić z własnych pieniędzy. Oczywiście w pierwszej kolejności jest kredyt na zakup samochodu, jednak nie jest to jedyna możliwość. Innym sposobem jest leasing, który pozwala obniżyć nasze koszty i tym samym zaoszczędzić sporo gotówki.

Kolejną formą wsparcia przy zakupie samochodu do firmy jest dofinansowanie ze środków unijnych. Niektóre salony pomagają w uzyskaniu takiego dofinansowania i jest to często bezzwrotna pomoc w określonej wysokości. Oczywiście w tym przypadku trzeba spełnić sporo wymogów formalnych, jednak warto postarać się o taką pomoc w sfinansowaniu zakupu auta do firmy.

W przypadku samego użytkowania pojazdu istotne jest zużycie paliwa. Obecnie coraz częściej osoby prowadzące działalność gospodarczą rozważają zakup samochodu z silnikiem hybrydowym, który w znacznym stopniu pozwala zaoszczędzić na paliwie. Istotne są także koszty serwisowania, które w przypadku nowoczesnych aut hybrydowych są zazwyczaj wyższe.

Wybierając auto należy ocenić awaryjność danego modelu, ponieważ niektóre auta częściej się psują. Warto sprawdzić na forach eksperckich jakie samochody są najczęściej kłopotliwe, a które cechuje wysoka bezawaryjność. W ten sposób wybierzemy samochód, który będzie tani w eksploatacji i wygodne przez długi czas.