Samochód na abonament

Kupno samochodu na kredyt czy wynajem długoterminowy? Który wariant bardziej się opłaca? Co zaspokoi nasze potrzeby? Jakie zalety ma samochód na abonament? I czy są jakieś wady takiego rozwiązania? Sprawdzamy!

Do niedawna posiadanie samochodu wyznaczało status społeczny jego właściciela. Im większy i droższy, tym lepszy. No i koniecznie „mój”! Zaciągnięcie kredytu często pozwalało na realizację takiego „marzenia” i sięgnięcie po samochód z wyższej półki.

Ale czasy się zmieniają. Kolejne pokolenia coraz mniejszą wagę przywiązują do własności, w zamian ceniąc wygodę i racjonalizację kosztów. Wobec zmieniających się priorytetów, kredyt przestał być idealną opcją, a na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie – wynajem długoterminowy. Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym to polega i jakie są plusy samochodu na abonament, przeczytaj.

Zawsze wiesz, ile zapłacisz

To proste niczym korzystanie z telefonu. Znasz zasadę „płacisz raz i rozmawiasz do woli”? Z auta na abonament korzystasz dokładnie tak samo. Płacisz stałą miesięczną kwotę i nie musisz przejmować się dodatkowymi kosztami. Wszystkie opłaty – zarówno te planowe jak i nieprzewidziane – są wliczone w comiesięczną ratę. Nie musisz pamiętać o ubezpieczeniu i przeglądach okresowych. Nie zaskoczy cię też wydatek związany ze zmianą opon. Koordynacja likwidacji szkód i samochód zastępczy również objęte są abonamentem. Jedyne, o czym nie możesz zapomnieć, to uzupełnienie baku.

Trudne do oszacowania koszty utrzymania własnego samochodu to nie jedyny minus posiadania własnego samochodu. Należy pamiętać o tym, że…

Auta tracą na wartości

I to całkiem sporo! Według danych firm wyceniających samochody, po trzech latach auto warte jest średnio zaledwie połowę kwoty, którą musiałeś zapłacić w salonie. Na szczęście, to nie musi być Twój problem. Wynajmując samochód możesz wymieniać auto co 2-3 lata lub nawet co rok, nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Po tym czasie po prostu oddajesz kluczyki i bierzesz następne – do nowiutkiego, bezawaryjnego auta.

Ile kosztuje samochód na abonament? Czy to się opłaca?

Koszt wynajmu jest różny i zależy od modelu i jego wyposażenia. Możesz jeździć zwinnym, miejskim Fiatem 500  już za niecałe 900 zł miesięcznie, rodzinna Skoda Rapid to koszt około 1800 zł, a mieszczący niemal całą drużynę piłkarską Opel Vivro – nieco ponad 2000 zł. To kwoty porównywalne do rat kredytowych za te samochody, ale nie należy zapominać o wspomnianych już opłatach dodatkowych, które mogą znacznie podnieść koszty utrzymania własnego samochodu. Abonament oczywiście można modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb.

Samochód na abonament – dla kogo?

Jeśli lubisz majsterkować przy samochodzie, tuningować i przerabiać, to należysz do nielicznej grupy, dla której kredyt i kupno samochodu na własność będzie lepszą opcją. Jeśli jednak nie jesteś motoryzacyjnym maniakiem, a jedyne, na czym ci zleży, to komfortowe i niezawodne użytkowanie samochodu bez zbędnych kosztów i nieprzyjemnych niespodzianek, samochód na abonament ma  same plusy.